Seznamte se s Shanti!

Novinky u zvířat

07. 02. 2012


Z dětské filmové hvězdy osobností Zoo Praha

Reklamní kampaň Seznamte se! Slonice Shanti, (c) Zoo PrahaReklamní kampaň Seznamte se! Slonice Shanti, (c) Zoo PrahaPůvod

Indická slonice Shanti se narodila zřejmě v únoru či březnu 1976 a je v pořadí čtrnáctým slonem chovaným v pražské zoo. Do Prahy přicestovala vlastně o měsíc dříve, než se stala majetkem zoo. Filmové studio Barrandov ji totiž zakoupilo u německé firmy Sensen za 22 200.- DEM pro účely natáčení celovečerního filmu „Poplach v oblacích“. Film byl koprodukční a kromě FSB se na něm podílela ČST a 2 německé televizní stanice. Umělecké jméno slonice bylo Bimbo.

Shanti pochází z indického Assámu a do Evropy se dostala s velkým transportem slonů 5. 5. 1977, kdy jí bylo zhruba 16 měsíců. Do zoo byla dopravena 3. 6. 1977 kamionem FSB po celodenní jízdě z Urberachu u Frankfurtu n. M. v doprovodu svého ošetřovatele pro filmování. Převzetí slona u obchodníka a celý transport po území SRN byl natáčen německou televizí, a proto také trval od 6 hodin ráno až do 17 odpoledne. Nutná karanténa proběhla v bývalém sloninci, který po přemístění slonů do nového pavilonu ještě několik let sloužil právě jako karanténa zoo.

Shanti při natáčení. Foto (c) J. Vítek Shanti při natáčení. Foto (c) J. Vítek Protože do začátku natáčení zbývalo málo času, již v průběhu karantény začala příprava Shanti na filmovou roli podle požadavků upraveného scénáře. Po seznámení s protagonisty filmu, hercem Otto Šimánkem a oběma dětskými představiteli, bylo koncem července zahájeno natáčení. To trvalo s několika přestávkami až do září a konalo se na různých místech v Čechách, např. v třešňové aleji u Olbramovic, v okolí vesničky Pičín u Dobříše, na letišti Praha-Ruzyně, v Památníku národního písemnictví na Strahově, v pražské zoo a na závěr v Grandhotelu Pupp v Karlových Varech.

Po ukončení natáčení byla Shanti od FSB odkoupena za 80 000.- Kčs a na malé slavnosti dne 5. 10. 1977 předána pracovníkům zoo. Po svém příchodu do Prahy vážila Shanti 390 kg. Měřena byla teprve 31. 10. 1990, kdy měla 238 cm; 10. 4. 2001 měřila 245 cm v kohoutku a 260 cm v bedrech. Shanti žije v pražské zoo dosud a tvoří harmonickou dvojici se starší slonicí Gulab.

Povaha

Shanti je zvíře přátelské a plně jí vyhovuje role podřízeného člena skupiny. Od samého začátku bez výhrad respektuje dominantní postavení starší samice Gulab a bez ní se odmítá kamkoliv hnout. Ačkoliv se ve skupině vystřídalo více samic, pro Shanti je Gulab jednoznačně a za všech okolností ta hlavní. Společně cvičí, chodí na procházky a dříve se chodívaly i koupat do Vltavy. Nemá-li svou kamarádku poblíž, snadno propadne nejistotě a začne zmatkovat. Velkou vášní života Shanti je jídlo. Za pamlsek udělá prakticky cokoliv. Také při cvičení provádí požadované úkony přesně, správně a hlavně rychle, jen aby je už měla za sebou a dostala něco na zub.


V Rákosově pavilonu je již k vidění i hnízdní aktivita. Materiál do budek si nosí například aratingové andští, místa ke stavbě hnízd hledají i papoušci mniší (na snímku). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Život v Rákosově pavilonu pro vzácné papoušky se – po třech týdnech od otevření – ustálil; spokojení jsou jak jeho ptačí obyvatelé, tak návštěvníci. U některých ptačích druhů je již k vidění hnízdní aktivita,...

Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní