Další žirafí mládě v Zoo Praha!

Novinky u zvířat

12. 02. 2012


Pomozte vybrat jméno žirafího samečka.

Čerstvě narozené mládě Elišky se ještě nepostavilo. Foto: Jiří TrojánekČerstvě narozené mládě Elišky se ještě nepostavilo. Foto: Jiří TrojánekPo mláděti samičky Nory, které se narodilo ve čtvrtek, přivítala Zoo Praha další přírůstek do stáda žiraf Rothschildových. V sobotu 11. února před devatenáctou hodinou začal porod žirafí samice Elišky a o dvě hodiny později bylo mládě na světě. Jde o samečka, jehož jméno zvolí ze tří možností hlasující na serveru tn.cz.

Blížící se porod signalizovaly po celý den změny v chování Elišky. Od rána nežrala, jen nervózně přecházela. Vše z vedlejšího boxu sledovala druhá samice Nora, jejíž potomek - samička Apolena - se narodil ve čtvrtek, před pouhými dvěma dny.

„Žirafí novorozenec je tentokrát sameček,“ ohlásil krátce po narození kurátor Jan Marek, který byl u porodu přítomen. „Na nohy se postavil brzy, ani ne za hodinu.“

Eliška mládě pečlivě očistila, a to se brzy také poprvé napilo matčina mléka. 

Narození Eliščina mláděte již tradičně přenášel v přímém přenosu server tn.cz. I vzhledem k času narození mláděte byl zájem o jeho sledování skutečně enormní. Podle údajů sdružení CESNET se během porodu připojilo více než 11.000 diváků. Takto vysoký počet ve špičkách převýšil reálnou kapacitu distribučního serveru, který přenos zajišťoval.

Ti, kdo se v sobotu večer nemohli připojit, však nebudou zcela ochuzeni. Na internetu i na facebookovém profilu Zoo Praha bude zveřejněn videozáznam.
„Třebaže v Zoo Praha vybírají jména žirafích mláďat chovatelé, v tomto případě se na volbě jména žirafího samečka bude moci podílet i veřejnost. Hlasováním na serveru tn.cz se bude rozhodovat mezi třemi návrhy:  Mojmír, Vincek a Arpád. Do hlasování se můžete zapojit i vy!“ vyzývá ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. 

Matkou mláděte je šestnáctiletá samice Eliška, narozená 6. 10. 1995 v Zoo Praha. Ta přivedla na svět celkem pět mláďat, z toho již tři před kamerami.  Prvního Jiříka v dubnu 2009 a druhého Joela v říjnu 2010. Otcem novorozené žirafky je chovný samec Johan, který se narodil v holandském Rhenu, do Zoo Praha však přišel v roce 2004 z francouzské Thoiry.  

 

Mladý sameček vedle Elišky. Foto: Jiří Trojánek


Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...

V Zoo Praha se vylíhlo šest mláďat varanovce bornejského – nejtajemnějšího plaza světa. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha.

V prvním říjnovém týdnu se v Zoo Praha vylíhlo hned šest mláďat varanovce bornejského. Jako první zoo na světě se tohoto mimořádně vzácného endemického plaza podařilo rozmnožit až v roce 2014 japonské iZoo....
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní