Novoroční přírůstky v Zoo Praha

Novinky u zvířat

02. 01. 2012


Želvy pardálí

Mládě želvy pardálí, foto (c) Petr VelenskýMládě želvy pardálí, foto (c) Petr VelenskýJiž během soboty 31. 12. 2011 se vylíhly první tři želvy pardálí a za oslavného gaudia ohňostrojů, petard a rachejtlí se v noci klubala další tři mláďata. Želva pardálí je druhá největší suchozemská želva afrického kontinentu. Dorůstá až do délky 70 cm a vážit může až 50 kg. Zejména mláďata zdobí výrazný dekorativní vzor světlých (pardálích) skvrn, podle kterých druh dostal své jméno.

Mladé želvy pardálí měří 4,5-5 cm a váží kolem 30 g. Mláďata jsou zpočátku jakoby zmuchlaná, protože v kulatých vejcích zaujímají stočenou polohu. Brzy se však narovnají a začnou se pást na listech zelených rostlin.

Vejce byla třetí den po snesení umístěna do vinotéky a ve 13°C a 75% vlhkosti si tam pobyla 126 dní. Poté byla přenesena do líhně, vyhřáté na 31°C. V ní probíhala inkubace přesně tři měsíce. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha)
Způsob rozmnožování jihoafrických želv pardálích zatím nebyl zcela prozkoumán. Pražští chovatelé jako první na světě zjistili, že vejce k nastartování vývoje potřebují déletrvající ochlazení na teploty mezi 10-15°C. Bez tohoto ochlazení sice vejce vydrží více než rok čerstvá, ale nevyvíjejí se.

Paní Velenská povídá o želvách pardálích, foto (c) Petr VelenskýV letošním roce pořídili chovatelé do plazí líhně vinotéku, protože doufali, že právě ideální teplota a vlhkost určená k uskladnění bílého vína by mohla vést k probuzení života v želvích vejcích. Mláďata, která se nyní líhnou, jsou prvními plody této nezvyklé metody.

Novoroční mláďata jsou již druhou generací želv pardálích, vylíhlou v Zoo Praha. Jejich rodiče tu přišli na svět v roce 2005 a spolu se staršími sourozenci jsou k vidění v expozici Afrika zblízka v horní části zoo.

Malá mláďata se budou odchovávat ve zvláštní „želví školce“ v Pavilonu velkých želv.

Veřejnou premiéru si skvrnité želvičky odbyly již v neděli. Desítky návštěvníků je mohly obdivovat při pravidelném povídání o želvách.

Novoroční přírůstky v Zoo Praha


V Rákosově pavilonu je již k vidění i hnízdní aktivita. Materiál do budek si nosí například aratingové andští, místa ke stavbě hnízd hledají i papoušci mniší (na snímku). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Život v Rákosově pavilonu pro vzácné papoušky se – po třech týdnech od otevření – ustálil; spokojení jsou jak jeho ptačí obyvatelé, tak návštěvníci. U některých ptačích druhů je již k vidění hnízdní aktivita,...

Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní