Novoroční přírůstky v Zoo Praha

Novinky u zvířat

02. 01. 2012


Želvy pardálí

Mládě želvy pardálí, foto (c) Petr VelenskýMládě želvy pardálí, foto (c) Petr VelenskýJiž během soboty 31. 12. 2011 se vylíhly první tři želvy pardálí a za oslavného gaudia ohňostrojů, petard a rachejtlí se v noci klubala další tři mláďata. Želva pardálí je druhá největší suchozemská želva afrického kontinentu. Dorůstá až do délky 70 cm a vážit může až 50 kg. Zejména mláďata zdobí výrazný dekorativní vzor světlých (pardálích) skvrn, podle kterých druh dostal své jméno.

Mladé želvy pardálí měří 4,5-5 cm a váží kolem 30 g. Mláďata jsou zpočátku jakoby zmuchlaná, protože v kulatých vejcích zaujímají stočenou polohu. Brzy se však narovnají a začnou se pást na listech zelených rostlin.

Vejce byla třetí den po snesení umístěna do vinotéky a ve 13°C a 75% vlhkosti si tam pobyla 126 dní. Poté byla přenesena do líhně, vyhřáté na 31°C. V ní probíhala inkubace přesně tři měsíce. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha)
Způsob rozmnožování jihoafrických želv pardálích zatím nebyl zcela prozkoumán. Pražští chovatelé jako první na světě zjistili, že vejce k nastartování vývoje potřebují déletrvající ochlazení na teploty mezi 10-15°C. Bez tohoto ochlazení sice vejce vydrží více než rok čerstvá, ale nevyvíjejí se.

Paní Velenská povídá o želvách pardálích, foto (c) Petr VelenskýV letošním roce pořídili chovatelé do plazí líhně vinotéku, protože doufali, že právě ideální teplota a vlhkost určená k uskladnění bílého vína by mohla vést k probuzení života v želvích vejcích. Mláďata, která se nyní líhnou, jsou prvními plody této nezvyklé metody.

Novoroční mláďata jsou již druhou generací želv pardálích, vylíhlou v Zoo Praha. Jejich rodiče tu přišli na svět v roce 2005 a spolu se staršími sourozenci jsou k vidění v expozici Afrika zblízka v horní části zoo.

Malá mláďata se budou odchovávat ve zvláštní „želví školce“ v Pavilonu velkých želv.

Veřejnou premiéru si skvrnité želvičky odbyly již v neděli. Desítky návštěvníků je mohly obdivovat při pravidelném povídání o želvách.

Novoroční přírůstky v Zoo Praha


V Zoo Praha se do dnešního dne podařilo 36 úspěšných odchovů. Poslední čerstvě narozené mládě nyní mohou návštěvníci pozorovat ve venkovním výběhu v horní části areálu zoo. Autor: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

V Zoo Praha se narodilo dlouho očekávané mládě velblouda dvouhrbého domácího. Jedná se o první mládě tohoto tradičně chovaného druhu po devíti letech. Nyní poprvé zavítala dvoutýdenní samička do venkovního výběhu v horní...

Mláděti ježury australské v Zoo Praha je dnes přesně 100 dní. Velmi dobře prospívá a přibývá na váze. Autor: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Historicky úplně první mládě ježury australské v Zoo Praha rychle přibývá na váze. Po dnešním posledním vážení už má více než čtyři sta gramů. Vůbec poprvé mohou chovatelé sledovat vývoj mláděte už od jeho vylíhnutí...
Přihlášení k newsletteru