Novoroční přírůstky v Zoo Praha

Novinky u zvířat

02. 01. 2012


Želvy pardálí

Mládě želvy pardálí, foto (c) Petr VelenskýJiž během soboty 31. 12. 2011 se vylíhly první tři želvy pardálí a za oslavného gaudia ohňostrojů, petard a rachejtlí se v noci klubala další tři mláďata. Želva pardálí je druhá největší suchozemská želva afrického kontinentu. Dorůstá až do délky 70 cm a vážit může až 50 kg. Zejména mláďata zdobí výrazný dekorativní vzor světlých (pardálích) skvrn, podle kterých druh dostal své jméno.

Mladé želvy pardálí měří 4,5-5 cm a váží kolem 30 g. Mláďata jsou zpočátku jakoby zmuchlaná, protože v kulatých vejcích zaujímají stočenou polohu. Brzy se však narovnají a začnou se pást na listech zelených rostlin.

Vejce byla třetí den po snesení umístěna do vinotéky a ve 13°C a 75% vlhkosti si tam pobyla 126 dní. Poté byla přenesena do líhně, vyhřáté na 31°C. V ní probíhala inkubace přesně tři měsíce. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha)
Způsob rozmnožování jihoafrických želv pardálích zatím nebyl zcela prozkoumán. Pražští chovatelé jako první na světě zjistili, že vejce k nastartování vývoje potřebují déletrvající ochlazení na teploty mezi 10-15°C. Bez tohoto ochlazení sice vejce vydrží více než rok čerstvá, ale nevyvíjejí se.

Paní Velenská povídá o želvách pardálích, foto (c) Petr VelenskýV letošním roce pořídili chovatelé do plazí líhně vinotéku, protože doufali, že právě ideální teplota a vlhkost určená k uskladnění bílého vína by mohla vést k probuzení života v želvích vejcích. Mláďata, která se nyní líhnou, jsou prvními plody této nezvyklé metody.

Novoroční mláďata jsou již druhou generací želv pardálích, vylíhlou v Zoo Praha. Jejich rodiče tu přišli na svět v roce 2005 a spolu se staršími sourozenci jsou k vidění v expozici Afrika zblízka v horní části zoo.

Malá mláďata se budou odchovávat ve zvláštní „želví školce“ v Pavilonu velkých želv.

Veřejnou premiéru si skvrnité želvičky odbyly již v neděli. Desítky návštěvníků je mohly obdivovat při pravidelném povídání o želvách.

Novoroční přírůstky v Zoo Praha


Selátka štětkounů afrických vynikají svými proužky, stejně jako je tomu v případě jiných druhů prasatovitých. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

Vůbec poprvé v historii Zoo Praha zde přišli na svět štětkouni afričtí. Celkem tři selátka těchto středoafrických pralesních prasat jsou k vidění v pavilonu Rezervace Dja. Osmiletá samice Jasna se o svá včera narozená mláďata...

Gorilí samec Richard. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Pavilon Centrum Méfou obývají v Zoo Praha tři gorilí samci – Richard a jeho synové Nuru a Kiburi. Podobně jako v přírodě tvoří tzv. bakalářskou skupinu samců různého stáří. Hierarchie se v takových skupinách běžně mění...




Přihlášení k newsletteru