Oslavu u ledních medvědů zpestřil nový přírůstek!

Novinky u zvířat

20. 11. 2011


V Zoo Praha zůstane jen pár dní

V sobotu 19. listopadu oslavili společné narozeniny naši lední medvědi - z billboardů známá samice Bora (25 let), její dcera Alberta (8 let) a samec Tomík (4 roky). Největší radost jim udělal dárek od chovatelů - nové kužely na hraní.

Foto: Jiří TrojánekFoto: Jiří Trojánek   

Foto: Jiří Trojánek

I návštěvníci však měli o atrakci postaráno. Před jejich zraky a pod dohledem zkušeného odborníka se u Vzdělávacího centra zrodil nový přírůstek v Zoo Praha! K vidění bude ale jen pár dní.

  

Foto: Miroslav Bobek a Jiří Trojánek

Z 900 kg ledu, resp. z devíti metrových ledových kvádrů, které po dobu šesti hodin opracovával sochař motorovou pilou a dalším náčiním vznikl nový lední medvěd. Davy rodičů a dětí se u něj zastavily, aby se pokochaly nejen prací šikovného sochaře, ale aby i pomyslně přivítali nový přírůstek, který v Zoo Praha zůstane jen tak dlouho, jak mu mráz dovolí...

Foto: Jana Hajduchová

Zábavný program ve Vzdělávacím centru pak návštěvníkům umožnil osahat si medvědí chlup, který je dutý a díky tomu velmi dobře izoluje. Prostřednictvím termokamer se mohli zájemci také podívat, jak dokáže lední medvěd hospodařit s teplem, a sami si vyzkoušet, jak jsou člověk nebo i jiná zvířata schopni udržet teplo.

  

Foto: Jan Sova

Zkušení průvodci prozradili i další zajímavosti ze života medvědů:

-       ledních medvědů žije ve volné přírodě 20.000 a jejich stav se rychle snižuje. 

-        lední medvědi musí v přirozených podmínkách ujít za svou potravou desítky tisíc kilometrů. Mají velmi dobrý čich, potravu cítí na vzdálenost několika kilometrů, proto příležitostí pro setkání bývá i společně objevená kořist.

-        kromě tuleňů loví lední medvědi i velryby, z nichž pozřou tuk, aby získali energii. Maso přenechávájí dalším zvířatům.

-        mláďata ledních medvědů se rodí s velmi malou hmotností – pouhých 500 gramů!

-         jejich matka dokáže vlastním dechem „vyhřát“ brloh na 10 až 12 stupňů.

-        přibližně ve třech měsících mláďata váží 30 až 40 kg, opouštějí brloh a vydávají se za potravou. Proplouvání i 150 kilometrovými mořskými průlivy často absolvují na zádech matky.

-        ať už malí nebo velcí, medvědi si rádi hrají.

Zoo Praha se věnuje chovu ledních medvědů od roku 1932. První mládě jsme odchovali v roce 1942, což byl první umělý odchov na světě!

20. listopadu 2011


Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní