Pražským „převalákům“ se v Mongolsku daří

Novinky u zvířat

03. 11. 2011


Zoo Praha rozšiřuje své aktivity v národním parku Gobi B.

Po třech měsících se koním změnil krmný plán. Čerstvé seno dostávají až v pozdním odpoledni, aby jej jedli až do večera a v průběhu noci. Tato změna souvisí s příchodem velmi chladných nocí, kdy koně hřeje činný trávicí systém. Zleva Kordula, Cassovia, Lima a Bo. Foto: Petr Jan JuračkaPo třech měsících se koním změnil krmný plán. Čerstvé seno dostávají až v pozdním odpoledni, aby jej jedli až do večera a v průběhu noci. Tato změna souvisí s příchodem velmi chladných nocí, kdy koně hřeje činný trávicí systém. Zleva Kordula, Cassovia, Lima a Bo. Foto: Petr Jan JuračkaPražští koně Převalského – Kordula, Lima, Cassovia a Matyáš – jsou po čtyřech měsících strávených v aklimatizačním výběhu v rezervaci Khomiin Tal ve skvělé kondici a mají tak dobré předpoklady pro zvládnutí kruté zimy. 

„Matyáš je v současnosti v samostatném výběhu a připravuje se na blížící se vypuštění do volné přírody. Pracovníci parku mu otevřou ohradu v nejbližších dnech, i nadále však bude mít možnost se do ní vracet,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Klisny stráví letošní zimu v aklimatizačním prostoru, který s nimi sdílí divoký hřebec Bo. Ten k nim přeskočil již v srpnu.

V Khomiin Talu zdokumentoval v uplynulých dnech život pražských „převaláků“ fotograf Petr Jan Juračka. Jeho výstava s názvem Zpátky v divočině bude od 3. prosince instalována ve Vzdělávacím centru Zoo Praha.

Působení Zoo Praha v Mongolsku však zdaleka nezahrnuje jen snahu o navrácení koní Převalského do volné přírody. Díky dotaci České rozvojové agentury realizuje pražská zoo na západě Mongolska i další projekty.

„V oblasti národního parku Gobi B spolupracujeme s místními rangery. Stavíme pro ně dva strážní domky s garáží a seníkem,“ uvedl Bobek. „V nejbližších dnech proběhne také instalace nové antény, díky níž získají rangeři spojení se základnou. Zvýší se tím ochrana parku a volně žijících stád koní Převalského.“

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a velvyslanec ČR v Mongolsku Václav Jílek slavnostně předávají mongolským partnerům klíčky od darovaných vozů. Foto: Khalil BaalbakiŘeditel Zoo Praha Miroslav Bobek a velvyslanec ČR v Mongolsku Václav Jílek slavnostně předávají mongolským partnerům klíčky od darovaných vozů. Foto: Khalil BaalbakiPro potřeby zaměstnanců parku zakoupila Zoo Praha také dva vozy – nový UAZ a starší Toyotu Land Cruiser 80, které byly předány v Ulánbátaru minulý týden. Do konce tohoto roku vybaví základními lékařskými potřebami také nemocnici ve vesnici Bij.

„V příštím roce hodláme přepravit do Mongolska další koně,“ sdělil dnes Miroslav Bobek. „A jsme velice rádi, že společnost NOWACO, která se podílela již na letošním transportu, přislíbila podpořit naše snahy i v roce 2012.“

S vidinou vypuštění dalších koní do volné přírody se vedení Zoo Praha rozhodlo obnovit chov koní Převalského v aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově.  Prvním krokem bylo zapojení hřebce Urana do reprodukce a připuštění všech klisen, které jsou v optimální chovné kondici.  Dále zvažujeme posílení stáda koňmi z jiných zahrad,“ vysvětlil Jaroslav Šimek, zoologický náměstek Zoo Praha.

Pražská zoo, která měla v minulosti zásadní podíl na záchraně koně Převalského, se nyní vrací na čelnou pozici i při snažení o jeho trvalý návrat do přírody.

Video:

Video Petra Jana Juračky Video Petra Jana Juračky      Video Petra Jana Juračky Video Petra Jana Juračky

 

3. listopadu 2011


Pětiletý hroší samec Fanda najde nový domov ve francouzské zoologické zahradě La Palmyre. Autor Petr Hamerník, Zoo Praha

Syn slavného hrocha Slávka odjel dnes ráno do zoo La Palmyre na západním pobřeží Francie. Více než tunový hroch by měl do svého nového domova dorazit zítra krátce po půlnoci.

Oba páry umístěné v klidu chovatelského zázemí se zatím vzorně starají o svá mláďata. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Celkem z osmi mláďat kriticky ohroženého bažanta Edwardsova se nyní těší chovatelé v Zoo Praha. Od roku 2000 není doklad o výskytu tohoto vzácného ptáka ve volné přírodě a jeho odchov v lidské péči je tedy zřejmě jeho jedinou...
Přihlášení k newsletteru