Prga se setkala s Prokopem a Princeznou

Novinky u zvířat

25. 10. 2011


Do polského národního parku zamířil další zubr z pražské zoo.

V letošním roce vypravila Zoo Praha tři zubry evropské na jihovýchod Polska v rámci reintrodukčního programu. V září odcestovala mláďata Prokop a Princezna, nyní samice Prga.

„Prga měla odcestovat už v září, tehdy ale atypicky zareagovala na podaná anestetika. Její odjezd byl proto raději odložen. Nechtěli jsme v nejmenším riskovat,“ uvedl veterinář Zoo Praha Roman Vodička.

Na trasu Praha – Bieszczsady se Prga vypravila v pondělí 24. října. Nakládání proběhlo bez problémů. Veterinář nejprve samici uspal, poté ji spolu s chovateli bezpečně přemístil do transportního boxu. V něm Prga absolvovala cestu dlouhou více než 800 kilometrů.

„Oproti předchozím mláďatům byla Prga o něco neklidnější,“ uvedl kurátor kopytníků Zoo Praha Jan Marek. „Do aklimatizační ohrady v polských Bieszczadech vyběhla po krátkém váhání v úterý ráno. Záhy po vypuštění se setkala s mláďaty Prokopem a Princeznou.“

Prga, Prokop a Princezna. Foto: Eva KrásováPrga, Prokop a Princezna. Foto: Eva Krásová

Ohrada leží v místě, kam na podzim a v zimě přicházejí divocí zubři. „Je zde velká šance, že se místní stádo dostane do kontaktu se zubry z pražské zoologické zahrady. Předpokládáme, že se sblíží a my je tak budeme moci na jaře vypustit do volné přírody,“ popisuje ředitel polského národního parku Tomasz Winnicki.

Národní park Bieszczady se rozkládá v jihovýchodním cípu Polska na hranicích s Ukrajinou a se Slovenskem. Žije zde jedna z nejpočetnějších populací zubra evropského, který byl ve volné přírodě vyhuben začátkem dvacátého století.

Podle pravidel plemenné knihy dostávají všichni zubři narození v Zoo Praha jména s počátečními písmeny PR. Samice Prga se narodila 15. května 2009 jako 87. mládě Zoo Praha. Je prvním potomkem samice Kaly, která do Prahy přišla z polské Lodže. Jméno Prga získala proto, že se stala prvním mládětem samice, u které se chovatelé dlouhá léta domnívali, že je neplodná a jejíž první zabřeznutí a porod ve stáří čtrnácti let bylo velkým překvapením.

25. října 2011

Prga se setkala s Prokopem a Princeznou


Chovatel Jiří Eliáš šplhá k hnízdům zejozobů asi do výšky pěti metrů. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Balancují vysoko ve větvích, za každého počasí, občas s kbelíkem v ruce. Díky obětavosti chovatelů a jejich pravidelným výškovým kontrolám hnízd vyrostlo v Zoo Praha už více než 40 mláďat zejozoba afrického přímo pod...

Samec želvy pinzónské Antonio patří díky svému původu k jedněm z nejvzácnějších zvířat v Zoo Praha. Povahou je rváč a provokatér a taky rád po svém upravuje zeleň v pavilonu. Na snímku ovšem spořádaně konzumuje kadeřávek. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Velké želvy s prvním ochlazením přestávají chodit na pastvu ven, chovatelé jim proto štavnatou trávu nahrazují pravidelným přísunem listové zeleniny. Želví samci Eberhard a Antonio si navíc dokážou sami přilepšit...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní