Na svět přišla mláďata želvy texaské

Novinky u zvířat

24. 10. 2011


Úspěšné rozmnožení dokazuje kvalitní podmínky pražského chovu.

„V chovu želv texaských máme primát! Loni jsme je odchovali jako první v Evropě,“, připomíná úspěch pražské zoo kurátor plazů Petr Velenský. A v letošní sezoně se nám vylíhlo již 14. mládě!

Líhnutí želvy texaské, foto (c) Petr VelenskýŽelva texaská žije na pomezí Spojených států a Mexika. Dorůstá do velikosti kolem 20 cm a patří tak k menším želvám suchozemským. Nepřehlédnutelné je její pestré zabarvení. „Vyznačuje se černou barvou s krásně oranžovými středy každého štítku. U mláďat je barva ještě výraznější, upřesňuje Petr Velenský, podle kterého se jedná o vůbec jedny z nejkrásnějších mláďat v plazí říši.

Želvy texaské jsou skvěle přizpůsobeny k životu v suchém pouštním prostředí. Vyhrabávají si několikametrové nory, které jsou velmi důležité v ekosystému pouště (poskytují útočiště mnoha druhům zvířat, která žijí s želvami dohromady, jako například chřestýšům, štírům nebo některým druhům obojživelníků). Želvy texaské mají proto plošší krunýř než běžně chované želvy. Kulovitý krunýř by jim při kopání nor překážel.

Želvy texaské zimují až čtyři měsíce. Zimování tak často končí i v polovině dubna. Na podzim stejně jako v přírodě probíhá páření. „Samec, který je většinu roku naprosto neaktivní, se na podzim změní v sexuálního maniaka a jeho veškerá snaha spočívá v odpáření každé samice, kterou vidí. Celý den tak chodí za některou ze samic a obtěžuje ji,“ přibližuje chování želvího samce Velenský. 

Želvy v pražské zoo pochází z Mexika, kde byly odchovány přirozeným způsobem. To, že se začali rozmnožovat, znamená, že vyrůstají v naprosto vyhovujícím prostředí. Máme jednoho samce a tři samice, které kladou minimálně dvě snůšky ročně. Snůšky obsahují dvě až tři vejce, ta nejpočetnější obsahovala pět vajec.

Kromě úspěchů v chovu želv texaských jsme pro velký zájem návštěvníků vystavili i další atraktivní druhy. V teráriu v Pavilonu velkých želv nyní můžete pozorovat také vzácné želvy egyptské, tuniské a želvy pardálí.

24. října 2011


Samice orangutana sumaterského Diri se svým dnes narozeným mládětem zatím neznámého pohlaví. Mládě už pije mateřské mléko a podle prvních pozorování je vitální. Foto Oliver Le Que, Zoo Praha

V Zoo Praha se dnes krátce po poledni narodil orangutan sumaterský. Jde o první mládě 11leté samice Diri, která přišla na svět rovněž v pražské zoo. Otcem je 22letý samec Pagy. Mládě je podle prvních pozorování vitální a...

Samice gorily nížinné Duni ve venkovním výběhu Rezervace Dja se svou dcerou Mobi, které budou zítra přesně čtyři měsíce. Foto Oliver Le Que, Zoo Praha

Osmičlenná gorilí tlupa v Rezervaci Dja tento týden navštívila venkovní výběh poprvé s oběma mláďaty. Pod širým nebem už se pasou i žirafy, zebry či antilopy ve velkém africkém výběhu, hroši se střídavě sluní a koupou v...




Přihlášení k newsletteru