Zubři z pražské zoo našli v Polsku nový domov

Novinky u zvířat

16. 09. 2011


Dvouletá mláďata zubra evropského - Princezna a Prokop - odcestovala ve čtvrtek 15. září 2011 ze Zoo Praha směrem k národnímu parku Bieszczady.

„Žije zde přibližně tři sta zubrů. Jejich populaci je však stále třeba posilovat novou krví. Prokop a Princezna jsou již čtvrtým a pátým zubrem, kteří byli ze Zoo Praha do Bieszczad přepraveni“, říká ředitel zoo Miroslav Bobek.

Původně měli na jihovýchod Polska odcestovat tři zubři. Jeden z nich ale nakonec atypicky zareagoval na podaná anestetika.

„Nechtěli jsme v nejmenším riskovat. Proto jsme nakonec přistoupili k tomu, že třetí z mláďat Prga zatím zůstane v Zoo Praha,“ vysvětluje veterinář Roman Vodička.

Ve čtvrtek byli zubři naloženi do beden. Na korbě nákladního auta zdolali více než osm set kilometrů. V pátek dopoledne pak byli vypuštěni do aklimatizační ohrady v oblasti Bukowiec. Zde zůstanou až do konce listopadu. I po jejím opuštění však budou ještě po celou zimu přikrmováni.

Národní park Bieszczady je unikátním prostorem rozmanité fauny a flory. Asi šedesát procent parku tvoří lesy, zbytek pak louky a hornatá území.  V tomto místě žije také jedna z největších populací zubra. Ten byl v Evropě ve volné přírodě vyhuben začátkem 20. století. První pokusy o reintrodukci zubrů zpět do volné přírody pak proběhly v padesátých letech.

 

Vypouštění zubřích mláďat v Polsku. Foto: Miroslav Bobek, Zoo PrahaVypouštění zubřích mláďat v Polsku. Foto: Miroslav Bobek, Zoo PrahaVypouštění zubřích mláďat v Polsku. Foto: Miroslav Bobek, Zoo PrahaVypouštění zubřích mláďat v Polsku. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Vypouštění zubřích mláďat v Polsku. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha


Zhruba desetidenní mládě bodlinatky turecké konečně zapózovalo fotografovi! :-) V expozici Afrika zblízka žije ve větší skupině dospělých jedinců i mláďat podobného věku. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

„Ušátko, krásná kukadla, myšulí mimčo, roztomilouš, modelka, myši jsou nejlepší“ – i takové reakce provázely zveřejnění fotografie mláděte bodlinatky turecké na Facebooku Zoo Praha. Jsme rádi,...

Houbožravé želvy dlaždicovité jsou svým založením spíše konzervativní, takže k novince v podobě václavek byly nejprve nedůvěřivé. Rychle jim ale zachutnaly, a teď tomuto druhu houby dokonce dávají přednost před oblíbenou hlívou. Foto: Nataša Velenská, Zoo Praha

Houbařská vášeň typická pro český národ má své paralely i ve světě zvířat. Tak například jídelníček klokánků krysích a králíkovitých nebo želv dlaždicovitých tvoří z velké části hlíva a žampióny.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní