Tayra, kuna brazilská

Novinky u zvířat

29. 08. 2011


Kunovité šelmy tayry mají mládě. Úplně první v Česku!

Eira, tayra, hyrare či kuna brazilská - všechna jména ukrývají půvabnou kunovitou šelmu z Jižní Ameriky, která se letos v létě rozmnožila v Zoo Praha poprvé v rámci České republiky.

Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Půvabné kunovité šelmy tayry dorazily do naší zoo před několika lety přímo z Guyany. Po čase jsme zjistili, že domnělý páreček jsou ve skutečnosti dvě samičky, a tak jsme s obtížemi sehnali také samce. Doufali jsme, že si jednu ze samic vybere za partnerku. Tak se také stalo. Od harmonizujícího páru jsme oddělili druhou samici a čekali, co se bude dít. Pár v sobě našel velké zalíbení, a tak brzy došlo také na páření. Zhruba týden před předpokládaným porodem chovatelé oddělili také samce, aby měla nastávající matka naprostý klid pro odchov mláďat.

Velký den nastal 18. června 2011. Chovatelé z boudičky slyšeli naříkavé zvuky, bylo jasné, že je po porodu. Tayry mají jednu z nejkratších březostí mezi kunovitými, jen maximálně 70 dnů. Na druhou stranu se však narozená  mláďata dál vyvíjejí jen velice pozvolna. Všichni tak dobře věděli, že než mládě či mláďata poprvé spatříme, uplyne ještě dlouhá řada dnů!

Postupem času jsme z naříkání usoudili, že v boudičce má samice jen jedno mládě. To se také potvrdilo. Teprve 4. srpna začal uzlíček hnědozlaté srsti pomaloučku prolézat rodnou boudičku, posléze se malé tayře otevřely obrovské oči a 16. srpna se malý objevitel poprvé vydal na procházku po expozici. Vycházky mláděte jsou nyní stále častější a brzy se bude moci představit také návětšvníkům.

Tayra je středně velká kunovitá šelma z prostředí Jižní a Střední Ameriky, příbuzná je hlavně s kunami a grizony. Vzhledem k velkému areálu rozšíření vědci rozlišují kolem 9 poddruhů. V divočině není tayra vážněji ohrožená, její stavy mají však sestupnou tendenci. Občas je tayra chována jako domácí mazlíček, protože se snadno ochočí.

Domorodci tayru nazývají díky vráskám na obličeji cabeza de viejo, tedy hlava starce. Kvůli zlatému kožíšku na krku a hlavě, který v slunečních paprscích září, se zase občas můžeme setkat se jménem kuna sluneční. Toto jménu upozorňuje také na fakt, že tayra má jako jedna z mála kunovitých šelem denní aktivitu.

Tayry skvěle šplhají, skáčou i plavou, jejich expozice proto musí být velmi členitá. V zoologických zahradách se s nimi lze setkat jen velice zřídka. V rámci Evropy uvidíte tento druh šelmy jen v Praze, Berlíně, na dvou místech v Anglii a jednom ve Švýcarsku. Odchov v Praze je zároveň českým prvoodchovem.


Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní