V Zoo Praha se vylíhli draci

Novinky u zvířat

19. 08. 2011


Pět mláďat rozšířilo chov varanů komodských v Zoo Praha.

Více než dvě stě dní čekali chovatelé Zoo Praha na líhnutí pěti mláďat největšího ještěra světa – varana komodského.  Čtyři z nich mohli uživatelé sledovat v internetovém přenosu z vraní líhne, páté se vyklubalo mimo dohled kamer. K prvním náznakům líhnutí – naříznutí skořápky vaječným zubem – došlo v úterý 16. srpna, poslední mládě se vylíhlo ve čtvrtek 18. srpna 2011 v 19.40 hodin.

„Mláďata nás tentokrát poněkud napínala -  jejich inkubační doba byla 205 dní,“ uvedl Petr Velenský, kurátor plazů Zoo Praha.

Poněkud váhavý byl i začátek líhnutí. Varani nařezali kožovité skořápky vajec v průběhu středy. Poté v bezpečí vajec vstřebávali dva dny žloutkový váček. Již podle elánu, s jakým mláďata nařezávala skořápky, však bylo patrné, že jsou velmi silná a vitální a když se rozhodla opustit bezpečný prostor vajíčka, šlo jim to velmi snadno a rychle. První varan se vylíhl ve čtvrtek ráno po osmé hodině, další v 15.30, 17.27 a poslední v 19.40 hodin. Poněkud překvapivě se mimo dohled kamer vylíhlo i páté mládě, které mělo v poslední fázi inkubace problémy s prodyšností skořápky a zůstalo v původní líhni. Je však výrazně slabší a vyžaduje zvláštní péči.

„Kontrola mláďat prokázala, že varánci jsou silní a zdraví. Teď stráví ještě zhruba 20 hodin v teple a vlhku líhně, zítra je změříme, zvážíme a přemístíme do terária,“ dodal Velenský.

První krmení v podobě myších mláďat dostanou varánci v polovině příštího týdne, do té doby budou čerpat energii ze žloutkové zásoby. 


Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...

V Zoo Praha se vylíhlo šest mláďat varanovce bornejského – nejtajemnějšího plaza světa. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha.

V prvním říjnovém týdnu se v Zoo Praha vylíhlo hned šest mláďat varanovce bornejského. Jako první zoo na světě se tohoto mimořádně vzácného endemického plaza podařilo rozmnožit až v roce 2014 japonské iZoo....
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní