Babyboom u plameňáků

Novinky u zvířat

05. 08. 2011


Velký počet vajec i osm již vylíhlých mláďat u všech tří druhů plameňáků slibuje skutečný růžový babyboom!

Jako jediná zoo v České republice chováme ve skupinách tři druhy plameňáků - růžové, chilské a kubánské. Všechny tři druhy se v minulosti v pražské zoo již rozmnožily. V posledních letech však rozmnožování z mnoha důvodů ustalo; plameňák růžový a kubánský se naposledy rozmožili v roce 2006, plameňáci chilští se líhli ještě v roce 2009. Letos se k úspěšné tradici rozmnožování plameňáků vracíme s nebývalou vervou!

Plameňáky držíme z důvodu možného nežádoucího křížení odděleně ve dvou výbězích. Vstupní expozicí Vodního světa je smíšený výběh pro plameňáky chilské a kubánské, "starou" expozici proti výběhu hrochů zase obývá hejno plameňáků růžových. Tyto druhy se u nás tradičně rozmnožovaly, ale v posledních letech došlo k útlumu. Chovatelé své svěřence dobře znají, a tak ke každému rodičovskému páru přistupují individuálně. Některá vejce jsou inkubována pod rodiči, některým méně zkušeným párům vejce odebíráme a nahrazujeme je dřevěnými podkladky. Vejce jsou změřena, zvážena a umístěna do líhně. Stejný proces absolvuje i čerstvě vylíhlý plameňák, kterého také pozorně prohlédneme. Inkubační doba našich plameňáků v závislosti na druhu činí 28-31 dnů. Po kontrole putuje mládě zpět pod rodiče, kterým "výměnou" odebereme podkladek.

Rodiče mládě téměř vždy bez problémů přijmou. Odebíráním vajec méně spolehlivým párům předcházíme ztrátám vajec na hnízdišti způsobených vykulením z hnízda nebo nepřízní počasí. Mládě po vylíhnutí váží pouze 75-115g, proto sedí ještě na hnízdě 5-6 dnů a potom odejde s rodiči, kteří ho vodí, ukazují mu potravu, kterou sbírá z hladiny vody. Stále jej přikrmují sekretem z volete. 

Letošní sezóna zatím vypadá velmi slibně, protože růžoví plameňáci již vodí 7 vylíhnutých a podložených mláďat a kubánským plameňákům se již také vylíhlo první letošní mládě. U chilských plameňáků již 33 snesených vajec dává tušit, že i oni by mohli být letos úspěšným druhem a po 5-ti letech bychom mohli tedy odchovat všechny tři druhy plameňáků.

Antonín Vaidl, kurátor
 

Foto: Tomáš Adamec

4. srpna 2011


V expozici gueréz pláštíkových mohou návštěvníci Zoo Praha obdivovat další mládě. Benjamínek skupiny se narodil v pondělí ráno, jeho rodiči jsou Lucie a Katanga. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

V expozici gueréz pláštíkových mohou návštěvníci Zoo Praha obdivovat další mládě. Benjamínek skupiny se narodil v pondělí ráno, jeho rodiči jsou Lucie a Katanga a podle chovatelů si zatím vede dobře.

Po roce trpělivého odchovu Zoo Praha představuje vzácné dlouhokrčky rotiské. Návštěvníci je mohou obdivovat v prvním velkém akváriu ve vstupním rondelu Indonéské džungle. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Po roce trpělivého odchovu Zoo Praha představuje vzácné dlouhokrčky rotiské. Návštěvníci je mohou obdivovat v prvním velkém akváriu ve vstupním rondelu Indonéské džungle. Tyto zajímavé sladkovodní želvy obývají pouze nevelký...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní