Tajemství porodního boxu

Novinky u zvířat

20. 07. 2011


Kontrola u tygrů sumaterských prokázala, že v červnu narozená mláďata jsou samičky!

Foto: Tomáš AdamecPětiletá samice tygra sumaterského Surami porodila dvě koťata v sobotu 25. června 2011. Od té doby je chovatelé pozorovali na monitorovacích kamerách umístěných v porodním boxu. Ve třech týdnech života mláďat proběhla první větší kontrola zdravotního stavu. 
 
„Při té příležitosti jsme zjistili, že jde o zdravé a prospívající samičky o váze 3,16 a 3,40 kg,“ uvedl Pavel Brandl, kurátor savců Zoo Praha.

Mláďata sají mateřské mléko a na váze přibírají zhruba o půl kila za týden. Se Surami trvale obývají porodní boudu umístěnou v Pavilonu kočkovitých šelem. Návštěvníci je však mohou s trochou štěstí zahlédnout už i v expozici tygrů sumaterských.

„O víkendu jsme jedno z koťat zahlédli ve vnitřní expozici. Buď ho tam vynesla Surami, nebo se samo odvážilo vzdálit se z boudy. Obě varianty jsou možné,“ vysvětlil Brandl.

Pravidelně opouštět porodní boudu začnou mláďata zhruba do tří týdnů.

Foto: Tomáš AdamecFoto: Tomáš AdamecLetošní odchov je o to větší chloubou Zoo Praha, že jde o třetí generaci jedné linie tygrů sumaterských narozených v Zoo Praha. V roce 1994 se v Praze narodil dědeček mláďat samec Dustin, v roce 2007 jejich otec zvaný Falco.

Tygři sumaterští jsou v přírodě kriticky ohroženým druhem. V rezervacích jich zbývá něco přes 400 jedinců. O mnoho lépe na tom není tento nejmenší z pěti poddruhů tygra ani v lidské péči. V zoologických zahradách Evropy byste napočítali kolem 100 jedinců a v loňském roce se v celoevropském chovu podařilo odchovat pouze 5 tygrů sumaterských.

Tajemství porodního boxu


V Rákosově pavilonu je již k vidění i hnízdní aktivita. Materiál do budek si nosí například aratingové andští, místa ke stavbě hnízd hledají i papoušci mniší (na snímku). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Život v Rákosově pavilonu pro vzácné papoušky se – po třech týdnech od otevření – ustálil; spokojení jsou jak jeho ptačí obyvatelé, tak návštěvníci. U některých ptačích druhů je již k vidění hnízdní aktivita,...

Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní