Trpasličí příbuzní komodských obrů

Novinky u zvířat

11. 07. 2011


Po loňské pauze se nám opět vylíhli příbuzní komodských draků – varani smaragdoví

Mládě v teráriu. Foto (c) Petr VelenskýMládě v teráriu. Foto (c) Petr VelenskýVaran smaragdový je štíhlý stromový ještěr z pralesů Nové Guineje. Je to velmi atraktivní a žádaný, ale též choulostivý a delikátní druh varana. Pražské zoo se první odchov podařil před 15 lety jako první zoo v Evropě. Od té doby uspěly i další zahrady (jako druhá například známá Durrellova zoo na Jersey), avšak stále jsme jediná zoo v Evropě, která množí tento druh systémově a opakovaně a dosahuje dalších a dalších generací.

Párek varanů s označením Praha 31 a Praha 32 se vyklubal z vajec po 164 a 165 dnech inkubace. Samička je o něco buclatější než sameček, váží 9,8 gramu, zatímco samec 9,5 gramu. Délkově jsou zcela vyrovnaní, měří 22 cm.

Petr Velenský, kurátor plazů Zoo Praha, se při té příležitosti svěři s jednou historkou: "Když jsem v roce 2000 přijel na Jersey, na teráriu s varany měli ceduli Rozmnožili jsme varany smaragdové jako první zoo v Evropě. Poslal jsem jim odkaz na náš odchov o dva roky dříve. Když tam o něco později jel kolega, vyfotil mi cedulku s tímto textem Rozmnožili jsme varany smaragdové jako jedni z prvních v Evropě. Ani pro nás toto rozmnožení není rutinní, snažíme se o to každý rok, nicméně uspěli jsme jen v některých letech (1996, 1997, 2000, 2001, 2004, 2007, 2008, 2009)."

  

Krátce po vylíhnutí - mládě v teráriu - varánci se zamotanými ocásky. Foto © Petr Velenský

                                                                                                                                                                                 11. července 2011


V Rákosově pavilonu je již k vidění i hnízdní aktivita. Materiál do budek si nosí například aratingové andští, místa ke stavbě hnízd hledají i papoušci mniší (na snímku). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Život v Rákosově pavilonu pro vzácné papoušky se – po třech týdnech od otevření – ustálil; spokojení jsou jak jeho ptačí obyvatelé, tak návštěvníci. U některých ptačích druhů je již k vidění hnízdní aktivita,...

Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní