Plazí babyboom

Novinky u zvířat

09. 07. 2011


Želvy egyptské, varani smaragdoví nebo chameleoni obrovští

Zoo Praha patří mezi nejlepší chovatele plazů v Evropě. Dokazují to i poslední přírůstky, které jsou mnohdy unikátní. Patří mezi ně varani smaragdoví, želvy egyptské nebo chameleoni obrovští.

Želva egyptská, foto (c) Petr VelenskýŽelva egyptská, foto (c) Petr VelenskýZ přírůstků poslední doby si neobyčejně ceníme především dvou letošních mláďat želvy egyptské. O její rozmnožení se chovatelé v Zoo Praha snažili deset let. Loni se narodilo osm mláďat, letos další dvě. Želvy egyptské patří mezi nejchoulostivější želví druhy. „Tento druh se řadí mezi nejohroženější želvy světa a je také jednou z nejmenších. Po vylíhnutí měří kolem 3 centimetrů,“ dodává kurátor chovu plazů Petr Velenský.

Rodinným stříbrem Zoo Praha jsou také drobní varani smaragdoví, žijící v korunách stromů Nové Guineje. Přestože jde o druh poměrně obvyklý mezi soukromými chovateli, odchovy jsou skutečnou raritou – Chameleon obrovský. Foto archiv Zoo PrahaChameleon obrovský. Foto archiv Zoo PrahaZoo Praha byla v roce 1996 první institucí v Evropě, kde se tento zelený druh varana podařilo rozmnožit. Od té doby se zde vylíhlo již několik generací těchto pozoruhodných ještěrů. Ve reportáži České televize si můžete prohlédnout klubání jednoho z mláďat, které je po vylíhnutí ihned samostatné.

Zajímavý je také odchov největšího z chameleonů, chameleona obrovského. Po líhnutí svému jménu nedělá příliš čest. Měří kolem tří centimetrů a váží zhruba jeden gram, jak ale roste, stává se z něj skutečný gigant o velikosti přes půl metru.

8. července 2011

Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní