Koťata u tygrů sumaterských

Novinky u zvířat

09. 07. 2011


Narozená 25. června 2011

V Pavilonu velkých kočkovitých šelem je živo. Samička Surami porodila v sobotu 25. června 2011 dvě koťata. Obě se mají čile k světu a máma se o ně svědomitě stará. Držte jim s námi palce.

Pavilon šelem hostí trojici tygrů sumaterských, starší dámu Madlenku a chovný pár Falca a Surami. Zatímco, Falco se v Zoo Praha narodil v roce 2007, Surami přišla do Zoo Praha až v červnu 2010 jako dospívající slečna.

Pár v sobě ihned našel zalíbení, na koťata jsme čekali jen lehce přes rok! Porod probíhal klidně brzy ráno v sobotu 25. června. První přišlo na svět ve 2:50, druhé ve 3:40 hodin. Jak je vidět v reportáži České televize, pětiletá Surami se okamžitě svědomitě starala. 

Pavilon velkých kočkovitých šelem musel být kvůli klidu novopečené maminky několik dnů uzavřen, nyní je znovu přístupný. Kdy se koťata s matkou ukážou návštěvníkům, však záleží jen na nich. Opouštět porodní boudu začnou tygříci v následujících týdnech.

Potomkové tygřice Surami jsou o to větším úspěchem, že jde o třetí generaci tygrů sumaterských narozených v Zoo Praha. Narodil se zde jak dědeček mláďat, známý Dustin, tak pyšný otec Falco.

Malí tygříci dnes váží přes 2,5 kilogramu. V dospělosti dosáhnou hmotnosti až 125 kilogramů. V Zoo Praha zůstanou kolem jednoho a půl roku.

Tygři sumaterští jsou v přírodě kriticky ohroženým druhem. V rezervacích jich zbývá něco přes 400 jedinců. O mnoho lépe na tom tento nejmenší z pěti poddruhů tygra není ani v lidské péči. V zoologických zahradách Evropy byste jich napočítali kolem 100 a jen 12 samiček porodí během roku koťata.

Odchov tygřata v roce 2007 - ilustrační foto. Foto (c) Archiv Zoo PrahaOdchov tygřata v roce 2007 - ilustrační foto. Foto (c) Archiv Zoo Praha

 

Odchov tygříka v roce 2007 - ilustrační foto. Foto (c) Archiv Zoo Praha


Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní