Koťata u tygrů sumaterských

Novinky u zvířat

09. 07. 2011


Narozená 25. června 2011

V Pavilonu velkých kočkovitých šelem je živo. Samička Surami porodila v sobotu 25. června 2011 dvě koťata. Obě se mají čile k světu a máma se o ně svědomitě stará. Držte jim s námi palce.

Pavilon šelem hostí trojici tygrů sumaterských, starší dámu Madlenku a chovný pár Falca a Surami. Zatímco, Falco se v Zoo Praha narodil v roce 2007, Surami přišla do Zoo Praha až v červnu 2010 jako dospívající slečna.

Pár v sobě ihned našel zalíbení, na koťata jsme čekali jen lehce přes rok! Porod probíhal klidně brzy ráno v sobotu 25. června. První přišlo na svět ve 2:50, druhé ve 3:40 hodin. Jak je vidět v reportáži České televize, pětiletá Surami se okamžitě svědomitě starala. 

Pavilon velkých kočkovitých šelem musel být kvůli klidu novopečené maminky několik dnů uzavřen, nyní je znovu přístupný. Kdy se koťata s matkou ukážou návštěvníkům, však záleží jen na nich. Opouštět porodní boudu začnou tygříci v následujících týdnech.

Potomkové tygřice Surami jsou o to větším úspěchem, že jde o třetí generaci tygrů sumaterských narozených v Zoo Praha. Narodil se zde jak dědeček mláďat, známý Dustin, tak pyšný otec Falco.

Malí tygříci dnes váží přes 2,5 kilogramu. V dospělosti dosáhnou hmotnosti až 125 kilogramů. V Zoo Praha zůstanou kolem jednoho a půl roku.

Tygři sumaterští jsou v přírodě kriticky ohroženým druhem. V rezervacích jich zbývá něco přes 400 jedinců. O mnoho lépe na tom tento nejmenší z pěti poddruhů tygra není ani v lidské péči. V zoologických zahradách Evropy byste jich napočítali kolem 100 a jen 12 samiček porodí během roku koťata.

Odchov tygřata v roce 2007 - ilustrační foto. Foto (c) Archiv Zoo PrahaOdchov tygřata v roce 2007 - ilustrační foto. Foto (c) Archiv Zoo Praha

 

Odchov tygříka v roce 2007 - ilustrační foto. Foto (c) Archiv Zoo Praha


V Rákosově pavilonu je již k vidění i hnízdní aktivita. Materiál do budek si nosí například aratingové andští, místa ke stavbě hnízd hledají i papoušci mniší (na snímku). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Život v Rákosově pavilonu pro vzácné papoušky se – po třech týdnech od otevření – ustálil; spokojení jsou jak jeho ptačí obyvatelé, tak návštěvníci. U některých ptačích druhů je již k vidění hnízdní aktivita,...

Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní