Sledujte hnízdění vzácných ibisů skalních

Novinky u zvířat

08. 04. 2011


Po úspěšném přenosu z varaní líhně připravily Zoo Praha a tn.cz další unikátní ONLINE projekt.

Ibis skalní, foto (c) Rostislav StachIbis skalní, foto (c) Rostislav StachProjekt Hnízdění waldrapů přiblíží odchov vzácného druhu tažného ptáka, který byl v Evropě zhruba před 300 lety zcela vyhuben. Jde o ibise skalního (Geronticus eremita), označovaného podle německého jména waldrap, který je v současné době řazen do kategorie kriticky ohrožených druhů a jehož úspěšnému odchovu se Zoo Praha věnuje již desítky let.

Charakteristickým znakem ibise skalního je neopeřená hlava s prodlouženými pery v týle. Nehnízdí jako ostatní ibisové na stromech, ale na skalních útesech, kde si staví jednoduché hnízdo z větví.

„Voliéru ibisů jsme osadili dvěma kamerami,“ popisuje Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. „Uživatelé internetu tak budou mít jedinečnou příležitost sledovat dění na hnízdě – od nakladení vajec, přes líhnutí mláděte až po první týdny rodičovské péče.“ 

Podle předpokladů samice naklade v první polovině dubna dvě až čtyři vejce. Inkubační doba vajec je 25 až 26 dní, poté nastane líhnutí. Mládě zůstává ve hnízdě ještě zhruba další dva měsíce – je závislé na rodičích, kteří se do hnízda pravidelně vracejí s potravou.

     

Pohled kamer umístěných na hnízdě

„První kolonii těchto vzácných ptáků máme od roku 1985 a přestože jsme kvůli povodním v roce 2002 museli na pár let chov přerušit, celkem se zde vylíhlo už 130 mláďat,“ uvedl Antonín Vaidl, kurátor ptáků Zoo Praha.

V zoologických zahradách žije více ibisů skalních než ve volné přírodě. Současný výskyt je omezen na stálou populaci v Maroku, polokrotkou kolonii vázanou na člověka v Turecku a jedinou migrující populaci v Sýrii objevenou teprve v roce 2002.

„Luboš Peške, který byl jednou z klíčových osobností projektu Africká odysea, se později věnoval satelitnímu sledování ibisů skalních,“ podotýká Bobek. „Byl tím, kdo po našich čápech označoval vysílači ibisy skalní hnízdící právě v Sýrii.“

Internetový přenos z hnízdění vzácných ibisů skalních a líhnutí mláďat najdete na webu tn.cz. Články přiblíží mimo jiné zapojení Zoo Praha do projektu rakouského Waldrapteamu, jehož cílem je vytvoření středoevropské populace hnízdící v rakouských Alpách.

8. dubna 2011


Sloní samička se narodila v pátek nad ránem. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Samička slona indického, která se v pátek 27. března 2020 narodila v Zoo Praha, váží 92 kilogramů a měří 86 centimetrů. Od matky Tamary již pravidelně pije mléko. Za předpokladu teplého počasí ji chovatelé již za několik dní...

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V pátek nad ránem se v Zoo Praha narodilo mládě slona indického. Jedná se o samičku a váží 92 kilogramů. Ona i její matka Tamara jsou v pořádku. Otcem slůněte je samec Ankhor. Pražská zoo očekává narození ještě druhého...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní