Další orlosupi budou létat ve volné přírodě

Novinky u zvířat

24. 03. 2011


Jedno z mláďat vychovávají pěstouni jsou ze Zoo Praha

Loňské mládě odchované pěstounem, foto (c) Sylva FirlováV ostravské zoologické zahradě se před několika týdny vylíhla další dvě mláďata orlosupů bradatých. Scénář je stejný jako v loňském roce: o jedno se starají jeho rodiče, druhé  bylo převezeno náhradním pěstounům do Zoo Praha.

Mládě, o než jeho rodiče pečují, se vylíhlo 9. března 2011. Rodiče odchovali v minulých letech již dvě mláďata. Poprvé v roce 2009 samičku, podruhé v roce  2010 samečka. Obě mláďata tohoto majestátního dravce byla koordinátorem chovu orlosupů zařazena do projektu návratu orlosupů bradatých do Alp. A i třetí potomek, pokud vše dobře dopadne, by měl být vypuštěn do volné přírody. Přesná lokalita vypuštění není zatím známa, s největší pravděpodobností se ale opět bude jednat o Alpy.
 

Druhé letošní mládě vylíhnuté 14. března pochází od méně zkušeného páru orlosupů, který sice v minulých letech snesl vejce, nicméně odchovat mládě se mu zatím nepodařilo. Teprve vloni byl odchov mláděte (samičky) úspěšný. Nezasloužil se o něj ovšem rodičovský pár, ale náhradní pěstoun, samec orlosupa v pražské zoologické zahradě, kam bylo mládě po dohodě s koordinátorem a v rámci vzájemné spolupráce mezi zoologickými zahradami pár dní po vylíhnutí převezeno. Stejný osud čeká i letošní mládě. A podobně jako loňská samička bude rovněž vypuštěno do volné přírody v oblasti švýcarských Alp, aby posílilo populaci volně žijících orlosupů.

Fotogalerie níže a videoreportáž zachycují příjezd mláděte do Prahy a jeho podsazování pod pěstounského rodiče.

 

 
Orlosup bradatý - foto (c) Pavel VlčekOrlosup bradatý (Gypaetus barbatus) obývá ostrůvkovitě horské a vysokohorské oblasti Afriky, střední Asie, jižní Evropy a znovu také Alpy. V minulosti byl tento impozantní dravec právě zde člověkem vyhuben. Poslední zástřel je datován z roku 1913. Od 80. let minulého století probíhá projekt návratu orlosupů bradatých do Alp, do kterého je zapojeno přes 35 evropských zoologických zahrad, včetně ostravské, dále správy národních parků v Alpách, Světový fond na ochranu přírody (WWF) a také speciálně pro orlosupy zřízené chovné stanice. Jen díky nezměrnému úsilí se podařilo orlosupy do Alp navrátit a dnes v této oblasti volně žije asi 120 - 130 ptáků.
 

Tento úspěšný projekt naplňuje jeden z hlavních cílů moderních zoologických zahrad,  tj. přispět k zachování biologické rozmanitosti, a zároveň představuje konkrétní nápravu škod způsobených přírodě lidskou činností.

25. března 2011


Pětiletý hroší samec Fanda najde nový domov ve francouzské zoologické zahradě La Palmyre. Autor Petr Hamerník, Zoo Praha

Syn slavného hrocha Slávka odjel dnes ráno do zoo La Palmyre na západním pobřeží Francie. Více než tunový hroch by měl do svého nového domova dorazit zítra krátce po půlnoci.

Oba páry umístěné v klidu chovatelského zázemí se zatím vzorně starají o svá mláďata. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Celkem z osmi mláďat kriticky ohroženého bažanta Edwardsova se nyní těší chovatelé v Zoo Praha. Od roku 2000 není doklad o výskytu tohoto vzácného ptáka ve volné přírodě a jeho odchov v lidské péči je tedy zřejmě jeho jedinou...
Přihlášení k newsletteru