Diana porodila na své narozeniny holčičku

Novinky u zvířat

07. 01. 2011


V Zoo Praha se narodilo 69. mládě žirafy Rothschildovy, jubilejní 70. je na cestě!

Mládě samice Diany, foto (c) Tomáš AdamecMládě samice Diany, foto (c) Tomáš AdamecČtvrtek 6. ledna 2011 se zapíše do paměti chovatelů žiraf v pražské zoo. Zatímco se všichni radovali ze zprávy, že žirafa Nora a její potomek Jakub se objeví v unikátním dokumentu Ridleyho Scotta „Život v jednom dni“, samice Diana se rozhodla přivést na svět další mládě.
 
 „Na tento okamžik jsme čekali už od poloviny prosince. Žirafy jsou březí až 16 měsíců a je proto obtížné přesně určit, kdy se mládě narodí,“ říká Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha, a s radostí hned dodává: „Shodou okolností Diana porodila své třetí mládě v den svých osmých narozenin!“
 
Diana začala rodit už kolem 11. hodiny. Mládě spočinulo u máminých nohou zhruba ve 13.30 hodin. Hodinu poté se poprvé postavilo na vlastní nohy a kolem 16. hodiny se napilo matčina mléka.
 
Radost chovatelů z porodu je o to větší, že se po dvou samcích z minulého roku - Jakubovi a Joelovi - narodila samička. Zhruba týden stráví s matkou v samostatné stáji, teprve poté se seznámí se zbytkem stáda.
 

V následujících dnech očekávají chovatelé Zoo Praha ještě jeden porod. Ve vysoké fázi březosti je samice Kleopatra.

Zoo Praha chová žirafy Rothschildovy od roku 1970, od roku 2001 mají zázemí v nově vybudovaném pavilonu Africký dům. Současná skupina čítá 13 jedinců. Diana, pokřtěná jménem Guinevra, se narodila v Zoo Praha 6. ledna 2003. Podle chovatelů je jednou z nejkrásnějších samic v pražském stádě. Povahou však patří mezi plaché jedince. Otcem všech loňských i letošních mláďat je chovný samec Johan. O dokumentu „Život v jednom dni se více dozvíte na webu Zoo Praha zde.

Diana porodila na své narozeniny holčičku


V expozici gueréz pláštíkových mohou návštěvníci Zoo Praha obdivovat další mládě. Benjamínek skupiny se narodil v pondělí ráno, jeho rodiči jsou Lucie a Katanga. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

V expozici gueréz pláštíkových mohou návštěvníci Zoo Praha obdivovat další mládě. Benjamínek skupiny se narodil v pondělí ráno, jeho rodiči jsou Lucie a Katanga a podle chovatelů si zatím vede dobře.

Po roce trpělivého odchovu Zoo Praha představuje vzácné dlouhokrčky rotiské. Návštěvníci je mohou obdivovat v prvním velkém akváriu ve vstupním rondelu Indonéské džungle. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Po roce trpělivého odchovu Zoo Praha představuje vzácné dlouhokrčky rotiské. Návštěvníci je mohou obdivovat v prvním velkém akváriu ve vstupním rondelu Indonéské džungle. Tyto zajímavé sladkovodní želvy obývají pouze nevelký...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní