Vánoční svátky ve znamení plazů

Novinky u zvířat

28. 12. 2010


Dárečky v podobě zvířecích přírůstků

V průběhu Vánoc měli v pražské zoo napilno chovatelé plazů. Na Štěpána zařizovali odchovná terária pro mláďata hned tří druhů plazů, která se vylíhla na Štědrý den.

Severoafrické ještěrky tangerské ohromily svižností a samostatností – mláďata aktivně vyskákala ze svého boxu v plazí líhni a rozutíkala se mezi ostatní vejce. Malé ještěrky měří 10 cm a váží kolem 1,5 gramu.

Dva dny staré mládě ještěrky tangerské. Foto: Petr VelenskýDva dny staré mládě ještěrky tangerské. Foto: Petr Velenský      Dospělá ještěrka tangerská. Foto: archiv Zoo PrahaDospělá ještěrka tangerská. Foto: archiv Zoo Praha

Dva dny staré mládě ještěrky tangerské, foto: Petr Velenský          Dospělá ještěrka tangerská, foto: archiv Zoo Praha

Daleko rozvážněji se líhli pouštní leguáni čukvaly zavalité. Ze čtyř vajec jsou zatím vylíhlá dvě mláďata, třetí se klube a čtvrté zatím vyčkává. Čukvaly jsou pouze o 2 cm delší než ještěrky, ale váží takřka 10 gramů. Vylíhly se po 102 dnech rekordně dlouhé inkubace, prodloužené takřka o 20 dní experimentováním s teplotou. U tohoto druhu se totiž líhnou převážně samci a chovatelé se snažili inkubací vajec v nižší teplotě zvrátit poměr pohlaví.

Líhnutí čukvaly zavalité. Foto: Petr VelenskýLíhnutí čukvaly zavalité. Foto: Petr Velenský      Líhnutí čukvaly zavalité. Foto: Petr VelenskýLíhnutí čukvaly zavalité. Foto: Petr Velenský

Líhnutí čukvaly zavalité, foto: Petr Velenský

Nejvzácnějším vánočním mládětem je miniaturní želva egyptská. V březnu letošního roku se v Praze vylíhlo historicky první mládě této kriticky ohrožené a velmi choulostivé želvy. Mládě, vylíhlé na Štěpána, uzavřelo letošní bilanci na čísle 4! Nedočkavě se vylíhlo naopak po rekordně krátkém 31 denním pobytu v líhni. Měří 3 cm a váží 6,7 gramů.

Želva egyptská. Foto: Petr VelenskýŽelva egyptská. Foto: Petr Velenský

Želva egyptská, foto: Petr Velenský

27. prosince 2010


Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní