Gorilí samice Bikira dorazila do Prahy

Novinky u zvířat

28. 11. 2010


Pražské gorily se zhruba do týdne poprvé osobně setkají s novým členem rodiny

V den, kdy se v Zoo Praha rozsvěcel vánoční strom a návštěvníci tak symbolicky zahajovali advent, chovatelé gorilího pavilonu netrpělivě čekali na jeden z největších předvánočních dárků – příjezd nové gorilí samice z Belfastu.

Patnáctiletá samice Bikira přicestovala do Prahy v neděli 28. listopadu v podvečerních hodinách. „Cesta trvala zhruba 28 hodin. Samice byla po celou dobu velmi klidná, každé dvě hodiny se nechala nakrmit. Transport proběhl bez jakýchkoliv problémů,“ uvedl Pavel Brandl, kurátor savců Zoo Praha.

Po příjezdu byla Bikira vypuštěna z transportního boxu do ložnice v zázemí pavilonu goril. Zde stráví o samotě zhruba týden. Poté se nejprve přes mříže, později i bez nich setká se samcem Richardem, samicemi Kijivu, Shindou a Kambou a třemi mláďaty.

Pražská skupina goril je pro Bikiru velkou nadějí. Zatím totiž neodchovala vlastní mládě a ani se s žádným nesetkala,“ vysvětluje Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. „V Praze bude mít šanci pozorovat harmonickou péči o mláďata různých věkových kategorií a časem se zde snad s Richardem dočká i vlastního mláděte.“

Bikira. Foto: Miroslav BobekBikira. Foto: Miroslav Bobek

Gorilí samice Bikira s chovatelkou Gayle Lamrock po příjezdu do Prahy. Foto: Miroslav Bobek

 

Bikira se narodila 12. srpna 1995 v Amsterodamu. Nebyla vychována gorilami, nýbrž lidmi. 8. listopadu 1995 byla introdukovaná do skupiny mláďat ve Stuttgartu, o tři roky později – 2. listopadu 1998 – se přestěhovala do Belfastu. Nyní se stane novým členem skupiny goril v pražské zoo. Zajímavosti: Bikira znamená ve svahilštině „panna“. Je to velmi společenská samice, která nikdy neměla problémy ve skupině. Charakteristickým znakem je pro ni to, že na krátké vzdálenosti chodí s oblibou vzpřímeně.

Video z transportu a další novinky najdete na profilu Pomáháme gorilám v sociální síti Facebook nebo na www.pomahamegorilam.cz na serveru iDNES.cz.

Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...

V Zoo Praha se vylíhlo šest mláďat varanovce bornejského – nejtajemnějšího plaza světa. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha.

V prvním říjnovém týdnu se v Zoo Praha vylíhlo hned šest mláďat varanovce bornejského. Jako první zoo na světě se tohoto mimořádně vzácného endemického plaza podařilo rozmnožit až v roce 2014 japonské iZoo....
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní