Po 4 letech jsme odchovali turaka bělobřichého

Novinky u zvířat

20. 10. 2010


Červenec a září 2010

Turako bělobřichý, foto (c) Antonín VaidlTurako bělobřichý, foto (c) Antonín VaidlTurako bělobřichý je pták z východní rovníkové Afriky. Jeho odchov je v našich podmínkách poměrně složitý. Poprvé jsme tyto ptáky rozmnožili v roce 2006. Tehdy jsme odchovaly 2 mláďata – jednalo se o evropský prvoodchov. Samice nám ale bohužel uhynula. Vzhledem k tomu, že odchovaná mláďata byli samci, skončili jsme na čas s chovem. Ani v žádné další zoo v Evropě nebyl turako od té doby odchován. Nyní se nám po 4 letech podařilo zopakovat úspěch a turaka bělobřichá rozmnožit! 

Významně nám k tomu pomohlo to, že jsme letos získali novou samici. Ta vytvořila s chovným samcem ihned harmonizující pár. V červenci se vylíhla 2 mláďata, která byla úspěšně odchována a zůstala s rodiči v chovné voliéře na Bažantnici.

Ačkoli se jedná o ptáky původem z Tanzánie, nedal se chovný pár odradit nepříznivým počasím a opět snesl 2 modrá vejce ve druhém hnízdění. Mláďata se vylíhla 28. a 29. září 2010. Zajímavostí bylo, že s odchovem pomáhala starší mláďata - a to jak s inkubací vajec, tak s krmením svých mladších sourozenců!

V sobotu 16. října poprvé opustila hnízdo ukryté v keři, takže návštěvníci mohou nyní vidět všech 6 turak v jedné voliéře.

Turako bělobřichý, foto (c) Antonín VaidlTurako bělobřichý, foto (c) Antonín Vaidl
Turako bělobřichý, foto (c) Antonín Vaidl

Turako bělobřichý, foto (c) Antonín VaidlTurako bělobřichý, foto (c) Antonín Vaidl
Turako bělobřichý, foto (c) Antonín Vaidl


Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní