Po 4 letech jsme odchovali turaka bělobřichého

Novinky u zvířat

20. 10. 2010


Červenec a září 2010

Turako bělobřichý, foto (c) Antonín VaidlTurako bělobřichý, foto (c) Antonín VaidlTurako bělobřichý je pták z východní rovníkové Afriky. Jeho odchov je v našich podmínkách poměrně složitý. Poprvé jsme tyto ptáky rozmnožili v roce 2006. Tehdy jsme odchovaly 2 mláďata – jednalo se o evropský prvoodchov. Samice nám ale bohužel uhynula. Vzhledem k tomu, že odchovaná mláďata byli samci, skončili jsme na čas s chovem. Ani v žádné další zoo v Evropě nebyl turako od té doby odchován. Nyní se nám po 4 letech podařilo zopakovat úspěch a turaka bělobřichá rozmnožit! 

Významně nám k tomu pomohlo to, že jsme letos získali novou samici. Ta vytvořila s chovným samcem ihned harmonizující pár. V červenci se vylíhla 2 mláďata, která byla úspěšně odchována a zůstala s rodiči v chovné voliéře na Bažantnici.

Ačkoli se jedná o ptáky původem z Tanzánie, nedal se chovný pár odradit nepříznivým počasím a opět snesl 2 modrá vejce ve druhém hnízdění. Mláďata se vylíhla 28. a 29. září 2010. Zajímavostí bylo, že s odchovem pomáhala starší mláďata - a to jak s inkubací vajec, tak s krmením svých mladších sourozenců!

V sobotu 16. října poprvé opustila hnízdo ukryté v keři, takže návštěvníci mohou nyní vidět všech 6 turak v jedné voliéře.

Turako bělobřichý, foto (c) Antonín VaidlTurako bělobřichý, foto (c) Antonín Vaidl
Turako bělobřichý, foto (c) Antonín Vaidl

Turako bělobřichý, foto (c) Antonín VaidlTurako bělobřichý, foto (c) Antonín Vaidl
Turako bělobřichý, foto (c) Antonín Vaidl


V Rákosově pavilonu je již k vidění i hnízdní aktivita. Materiál do budek si nosí například aratingové andští, místa ke stavbě hnízd hledají i papoušci mniší (na snímku). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Život v Rákosově pavilonu pro vzácné papoušky se – po třech týdnech od otevření – ustálil; spokojení jsou jak jeho ptačí obyvatelé, tak návštěvníci. U některých ptačích druhů je již k vidění hnízdní aktivita,...

Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní