Dvojice tapírů rozšíří unikátní chovy v Zoo Praha

Novinky u zvířat

03. 09. 2010


Zoo Praha získala jednoho z nejvzácnějších lichokopytníků - tapíra čabrakového. Samec Vasan a samice Indah by se měli stát základem pro další z unikátních chovů v Zoo Praha.

Od čtvrtka 2. září 2010 můžete v expozici Vodní svět vidět dvojici tapírů čabrakových. Tříletý samec Vasan a dvouletá samice Indah pocházejí ze zoo v Edinburgu, do Zoo Praha přicestovali 26. srpna z Rare Species Conservation Centre v anglickém Kentu. Týden strávili mimo dohled návštěvníků ve vnitřní ubikaci – to proto, aby se na nové prostředí nerušeně aklimatizovali. Ode dneška budou však k vidění ve venkovním výběhu v areálu Vodní svět.

Foto © Jiří Trojánek
Tapír čabrakový je jediným druhem tapíra, který žije v jihovýchodní Asii, všechny ostatní žijí v Americe. Vzhledem k destrukci původního prostředí – deštných lesů, je zařazen v Červené knize ohrožených druhů IUCN v kategorii Ohrožený. Chov tohoto zvířete v zoologických zahradách je opravdovou raritou.
 
„V Evropě se nachází pouze 45 jedinců tapíra čabrakového, což je méně než například vzácných pralesních žiraf okapi,“ uvedl Pavel Brandl, kurátor savců Zoo Praha. „Jsme potěšeni, že se můžeme pokusit o chov a případně i reprodukci tohoto vzácného a atraktivního lichokopytníka.“
 
Během posledních tří generací klesly počty tapírů čabrakových v přírodě na polovinu. Jednou z největších hrozeb je pro ně velkoplošná přeměna nížinného deštného lesa na plantáže palmy olejové, jejíž olej se používá i u nás v potravinářství. Populace tapírů jsou silně fragmentované a celkový počet zvířat, která podle odhadů přežívají v Barmě, Thajsku, Malajsii a na Sumatře, se pohybuje okolo pouhých 5 000 jedinců. V ostatních částech svého původního areálu je již tapír čabrakový vyhuben.
 

Dvojice tapírů rozšíří unikátní chovy v Zoo Praha


V expozici gueréz pláštíkových mohou návštěvníci Zoo Praha obdivovat další mládě. Benjamínek skupiny se narodil v pondělí ráno, jeho rodiči jsou Lucie a Katanga. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

V expozici gueréz pláštíkových mohou návštěvníci Zoo Praha obdivovat další mládě. Benjamínek skupiny se narodil v pondělí ráno, jeho rodiči jsou Lucie a Katanga a podle chovatelů si zatím vede dobře.

Po roce trpělivého odchovu Zoo Praha představuje vzácné dlouhokrčky rotiské. Návštěvníci je mohou obdivovat v prvním velkém akváriu ve vstupním rondelu Indonéské džungle. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Po roce trpělivého odchovu Zoo Praha představuje vzácné dlouhokrčky rotiské. Návštěvníci je mohou obdivovat v prvním velkém akváriu ve vstupním rondelu Indonéské džungle. Tyto zajímavé sladkovodní želvy obývají pouze nevelký...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní