Dvojice tapírů rozšíří unikátní chovy v Zoo Praha

Novinky u zvířat

03. 09. 2010


Zoo Praha získala jednoho z nejvzácnějších lichokopytníků - tapíra čabrakového. Samec Vasan a samice Indah by se měli stát základem pro další z unikátních chovů v Zoo Praha.

Od čtvrtka 2. září 2010 můžete v expozici Vodní svět vidět dvojici tapírů čabrakových. Tříletý samec Vasan a dvouletá samice Indah pocházejí ze zoo v Edinburgu, do Zoo Praha přicestovali 26. srpna z Rare Species Conservation Centre v anglickém Kentu. Týden strávili mimo dohled návštěvníků ve vnitřní ubikaci – to proto, aby se na nové prostředí nerušeně aklimatizovali. Ode dneška budou však k vidění ve venkovním výběhu v areálu Vodní svět.

Foto © Jiří Trojánek
Tapír čabrakový je jediným druhem tapíra, který žije v jihovýchodní Asii, všechny ostatní žijí v Americe. Vzhledem k destrukci původního prostředí – deštných lesů, je zařazen v Červené knize ohrožených druhů IUCN v kategorii Ohrožený. Chov tohoto zvířete v zoologických zahradách je opravdovou raritou.
 
„V Evropě se nachází pouze 45 jedinců tapíra čabrakového, což je méně než například vzácných pralesních žiraf okapi,“ uvedl Pavel Brandl, kurátor savců Zoo Praha. „Jsme potěšeni, že se můžeme pokusit o chov a případně i reprodukci tohoto vzácného a atraktivního lichokopytníka.“
 
Během posledních tří generací klesly počty tapírů čabrakových v přírodě na polovinu. Jednou z největších hrozeb je pro ně velkoplošná přeměna nížinného deštného lesa na plantáže palmy olejové, jejíž olej se používá i u nás v potravinářství. Populace tapírů jsou silně fragmentované a celkový počet zvířat, která podle odhadů přežívají v Barmě, Thajsku, Malajsii a na Sumatře, se pohybuje okolo pouhých 5 000 jedinců. V ostatních částech svého původního areálu je již tapír čabrakový vyhuben.
 

Dvojice tapírů rozšíří unikátní chovy v Zoo Praha


Pětiletý hroší samec Fanda najde nový domov ve francouzské zoologické zahradě La Palmyre. Autor Petr Hamerník, Zoo Praha

Syn slavného hrocha Slávka odjel dnes ráno do zoo La Palmyre na západním pobřeží Francie. Více než tunový hroch by měl do svého nového domova dorazit zítra krátce po půlnoci.

Oba páry umístěné v klidu chovatelského zázemí se zatím vzorně starají o svá mláďata. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Celkem z osmi mláďat kriticky ohroženého bažanta Edwardsova se nyní těší chovatelé v Zoo Praha. Od roku 2000 není doklad o výskytu tohoto vzácného ptáka ve volné přírodě a jeho odchov v lidské péči je tedy zřejmě jeho jedinou...
Přihlášení k newsletteru