Do Prahy přicestoval lev

Novinky u zvířat

18. 08. 2010


Chov lvů indických v Zoo Praha posílí samec Parys

Od minulého týdne má Zoo Praha nového samce lva indického. Jmenuje se Parys a přišel k nám z Magdeburgu. Cílem jeho transportu do Prahy je snaha o reprodukci s devítiletou samicí Aishou.

Parys není v Praze nováčkem - byl zde již v roce 2004. Tehdy k nám přijel se svým bratrem Maxem (původně zvaným Pentagon). Oba pocházejí z jednoho vrhu - narodili se 29. 7. 2002 v zoologické zahradě v polské Lodži. Parys zde strávil zhruba půl roku a poté odešel za samicí do Magdeburgu.

Parys, samec lva indického. Foto (c) archiv Zoo Praha

Pentagon je v Praze dodnes. Bohužel se mu nepodařilo napářit naši tehdejší samici Kalu, pocházející z Burfordu ve Velké Británii, ani současnou Aishu, narozenou 12. srpna 2001 v Bristolu (v Praze od 25. dubna 2008). U Aishy jsme dokonce jako první na světě vyzkoušeli umělou inseminaci, ale bohužel bez úspěchu.

Parys se proto nyní vrací do Prahy, abychom se pokusili spojit ho s lvicí Aishou a rozšířit tak pražský chov lvů indických o mláďata. Parys má v Magdeburgu několik potomků a vzhledem k tomu, že pobyt s mláďaty není možný a lev se musí ve výběhu střídat se lvici a lvíčaty, byl přesun do Prahy vítaný i od německých kolegů.

Parys je nyní na karanténě, se samicí Aishou se poprvé uvidí zhruba za 14 dní.

18. srpna 2010


Do Zoo Praha přicestoval z Francie tříletý samec hrocha. Foto: Roman Vodička, Zoo Praha

Zoo Praha získala ze safari Plaisance-du-Touch nedaleko Toulouse nového hrocha. Francouzští chovatelé ho pojmenovali Tchéco [čeko] na počest našeho státního svátku, protože se narodil 28. října. Zatím zůstává v zázemí.

Mládě makiho Ganzhornova (na fotografii nahoře) s matkou. Makiové jsou typičtí velkýma hnědýma očima a dlouhým huňatým ocasem. Jejich jemná srst má šedavou barvu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

V pražské zoo se 15. září narodilo mládě makiho Ganzhornova. Tito primáti přitom v evropských zoologických zahradách prakticky vymizeli; v letošním roce se jediné mládě narodilo právě v Zoo Praha.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní