Do Prahy přicestoval lev

Novinky u zvířat

18. 08. 2010


Chov lvů indických v Zoo Praha posílí samec Parys

Od minulého týdne má Zoo Praha nového samce lva indického. Jmenuje se Parys a přišel k nám z Magdeburgu. Cílem jeho transportu do Prahy je snaha o reprodukci s devítiletou samicí Aishou.

Parys není v Praze nováčkem - byl zde již v roce 2004. Tehdy k nám přijel se svým bratrem Maxem (původně zvaným Pentagon). Oba pocházejí z jednoho vrhu - narodili se 29. 7. 2002 v zoologické zahradě v polské Lodži. Parys zde strávil zhruba půl roku a poté odešel za samicí do Magdeburgu.

Parys, samec lva indického. Foto (c) archiv Zoo Praha

Pentagon je v Praze dodnes. Bohužel se mu nepodařilo napářit naši tehdejší samici Kalu, pocházející z Burfordu ve Velké Británii, ani současnou Aishu, narozenou 12. srpna 2001 v Bristolu (v Praze od 25. dubna 2008). U Aishy jsme dokonce jako první na světě vyzkoušeli umělou inseminaci, ale bohužel bez úspěchu.

Parys se proto nyní vrací do Prahy, abychom se pokusili spojit ho s lvicí Aishou a rozšířit tak pražský chov lvů indických o mláďata. Parys má v Magdeburgu několik potomků a vzhledem k tomu, že pobyt s mláďaty není možný a lev se musí ve výběhu střídat se lvici a lvíčaty, byl přesun do Prahy vítaný i od německých kolegů.

Parys je nyní na karanténě, se samicí Aishou se poprvé uvidí zhruba za 14 dní.

18. srpna 2010


Samičky slona indického, které od sebe věkově dělí šest týdnů, dosáhly úplně stejné váhy – každá má aktuálně 204 kilogramů. Návštěvníci je teď mohou vídat většinu dne ve venkovním výběhu.

Ďáblové medvědovití jsou venku obvykle po 18. hodině večerní. Na snímku nejprůbojnější samička Nutmeg. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Chystáte se k návštěvě Zoo Praha a chcete zvýšit šanci, že uvidíte své oblíbené zvíře? Máme pro vás velký letní přehled vybraných druhů zvířat a časů, kdy jsou nejaktivnější.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní