Líhnutí leguánů kubánských

Novinky u zvířat

12. 08. 2010


Ze snůška z 23. května 2010 se vylíhl 100. leguán kubánský v historii Zoo Praha

V plazí líhni Zoo Praha probíhá v současné době líhnutí leguánů kubánských. Chov tohoto vzácného býložravého ještěra, zařazeného v nejvyšší kategorii mezinárodní ochrany (CITES A), je pro pražskou zoo nesmírně důležitý.   

Chov leguánů kubánských v Zoo Praha

Mládě leguána kubánského. Foto: Jana Ptačinská Jirátová Mládě leguána kubánského. Foto: Jana Ptačinská Jirátová Leguány jsme začali chovat v prostorném atriu pavilonu šelem v roce 1992 a již v následujícím roce se je podařilo rozmnožit. Pražské rozmnožení tehdy bylo první v Evropě a druhé na světě. Na základě toho byla pražská zoo pověřena koordinováním evropského chovu těchto ještěrů a vedením jejich plemenné knihy.

Kubánští leguáni odchovaní v Praze od té doby našli domov v desíti evropských zoologických zahradách a postarali se o to, že v Evropě vznikla silná pojistná populace tohoto druhu. S odborníky z Univerzity Karlovy navíc spolupracujeme na genetickém výzkumu těchto ještěrů, který začíná přinášet překvapivá zjištění o jejich vývoji a příbuzenských vazbách v „superohrožené“ skupině ostrovních leguánů karibské oblasti.

Problematika chovu leguánů

Chov leguánů kubánských není jednoduchý a v  jeho sedmnáctileté historii v Praze byla nejméně dvě období, kdy se rozmnožování vůbec nedařilo. Věděli jsme, že leguáni kubánští mají vysoké nároky na kvalitu a pestrost zelené píce a že vyžadují vysokou teplotu (až 50°C) a slunění pod speciálním světelným zdrojem s kvalitou světla blížící se slunečnímu. Ani splnění těchto podmínek však k pravidelnému každoročnímu rozmnožování nevedlo.

Klíčem ke zdárnému chovu bylo až porozumění složitého sociálního života leguánů kubánských a následná úprava chovatelského a expozičního prostoru. Leguáni kubánští žijí v přírodě pod neustálým sociálním tlakem, samci se obávají konkurence jiných samců a takřka neustále s nimi svádějí ritualizované souboje, samice spolu zápasí o území a zejména o vhodná místa k inkubaci svých vajíček. Bez určité přirozené míry stresu začínají zejména samci chátrat - prvním varovným signálem je právě rezignace na rozmnožování. Také inkubace leguáních kožovitých vajec je poměrně obtížná, vyžaduje přesné teplotní a vlhkostní podmínky, které musíme plynule měnit v různých fázích vývoje vajec.

Květnová snůška

Snůška, která se právě líhne, obsahovala 19 vajec - 13 z nich bylo oplozených a zdánlivě bezvadných. Vejce snesla 23. května samice s nepříliš poetickým jménem Bezprstá, která letos oslaví 17. narozeniny. První z mláďat se vylíhlo po 77 dnech inkubace v líhni.

Líhnutí jednoho mláděte může trvat až dva dny, mládě nejprve tzv. vaječným zubem nařízne skořápku, vystrčí hlavu a začne dýchat nozdrami. V této poloze setrvá minimálně 24 hodin, odpojuje krevní vlásečnice, jejichž pomocí dýchalo přes vaječnou skořápku a vtahuje do břicha nespotřebovaný žloutek, který mu poslouží jako zdroj energie v prvních dnech po vylíhnutí. Až poté se, s bříškem plným žloutku, vysouká z vejce a začíná samostatný život bez asistence rodičů.

K dnešnímu dni je na světě 10 mláďat, mezi nimi i 100. leguán kubánský vylíhnutý v pražském chovu.

Jejich matka - samice Bezprstá - patří k prvním pražským mláďatům, dědečkem mláďat je slavný Pepino, kterého mohou návštěvníci v atriu pavilonu šelem obdivovat od roku 1992 a jehož stopa zdobí i chodník slávy před vchodem do zoo.

Mláďata stráví první měsíc života, kdy jsou velmi choulostivá, pod bedlivým dohledem chovatelů v zázemí. Poté budou k vidění v Pavilonu kočkovitých šelem, ve vysoké vitríně za atriem obývaným dospělými leguány.

 

Petr Velenský, kurátor plazů

Líhnutí leguánů kubánských


Zhruba desetidenní mládě bodlinatky turecké konečně zapózovalo fotografovi! :-) V expozici Afrika zblízka žije ve větší skupině dospělých jedinců i mláďat podobného věku. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

„Ušátko, krásná kukadla, myšulí mimčo, roztomilouš, modelka, myši jsou nejlepší“ – i takové reakce provázely zveřejnění fotografie mláděte bodlinatky turecké na Facebooku Zoo Praha. Jsme rádi,...

Houbožravé želvy dlaždicovité jsou svým založením spíše konzervativní, takže k novince v podobě václavek byly nejprve nedůvěřivé. Rychle jim ale zachutnaly, a teď tomuto druhu houby dokonce dávají přednost před oblíbenou hlívou. Foto: Nataša Velenská, Zoo Praha

Houbařská vášeň typická pro český národ má své paralely i ve světě zvířat. Tak například jídelníček klokánků krysích a králíkovitých nebo želv dlaždicovitých tvoří z velké části hlíva a žampióny.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní