Vášně u komodských draků

Novinky u zvířat

27. 07. 2010


Dospělý pár varanů komodských v pavilonu Indonéská džungle prožívá období námluv. Iniciátorkou je samice Aranka.

Ještě se ani nevylíhla vajíčka z únorové snůšky varanů komodských a v pražské zoo samička Aranka začala znovu projevovat zájem o páření. Tentokrát již ovšem se samcem Leonardem, který do Prahy přišel z Plzně, aby nahradil samce uhynulého v únoru. Obavy, že by Leonardo známý svými nevybíravými způsoby mohl Aranku ve víru vášní poranit nebo dokonce zabít, se naštěstí zatím nenaplnily; přesto „komodští draci“ zůstávají pod trvalým dohledem chovatelů.

Aranka mívala v posledních letech říji pouze jednou do roka, přítomnost nového samce ji však stimulovala ke druhé letošní říji.

Kurátor chovu plazů Zoo Praha Petr Velenský popisuje víkendové dění takto:

„Samice v noci ze soboty na neděli přešplhala přepážku nad vodou a skočila k samci, kterého celý zbytek noci provokovala k páření. Vybudila ho nejen k neúspěšným pokusům o páření, ale neuvěřitelným způsobem nastartovala jeho aktivitu. Leonardo celý den propátrával oba výběhy, vylezl na střechu jeskyňky a dvakrát skočil i do bazénu s vodou, ze kterého měl předtím obavy. Na samici reagoval zcela normálně, průběh namlouvacího rituálu se obešel bez jakýchkoli agresivních prvků. K vlastnímu páření zatím nedošlo, samice však jistě naklade další snůšku.“
Podle Petra Velenského mohou být nakladená vejce neoplozená, současně však připadají v úvahu i varianty, že budou oplozená ještě původním samcem, anebo půjde o partenogenetická vejce. Konečně se ještě může stát i to, že se Leonardovi podaří se s Arankou úspěšně pářit.

Další snůška varaních vajec v témže roce by ještě posílila pověst pražské zoo jako skutečné velmoci v chovu kriticky ohrožených varanů komodských.

Aranka nesdílely obavy chovatelů z Leonardovy agresivity a pobyt u něj si vynutila. (foto: Petr Velenský)Aranka nesdílely obavy chovatelů z Leonardovy agresivity a pobyt u něj si vynutila. (foto: Petr Velenský)
Aranka nesdílely obavy chovatelů z Leonardovy agresivity a pobyt u něj si vynutila. (foto: Petr Velenský)

Tak vypadá varaní láska. (foto: Petr Velenský)Tak vypadá varaní láska. (foto: Petr Velenský)
Tak vypadá varaní láska. (foto: Petr Velenský)


Zhruba desetidenní mládě bodlinatky turecké konečně zapózovalo fotografovi! :-) V expozici Afrika zblízka žije ve větší skupině dospělých jedinců i mláďat podobného věku. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

„Ušátko, krásná kukadla, myšulí mimčo, roztomilouš, modelka, myši jsou nejlepší“ – i takové reakce provázely zveřejnění fotografie mláděte bodlinatky turecké na Facebooku Zoo Praha. Jsme rádi,...

Houbožravé želvy dlaždicovité jsou svým založením spíše konzervativní, takže k novince v podobě václavek byly nejprve nedůvěřivé. Rychle jim ale zachutnaly, a teď tomuto druhu houby dokonce dávají přednost před oblíbenou hlívou. Foto: Nataša Velenská, Zoo Praha

Houbařská vášeň typická pro český národ má své paralely i ve světě zvířat. Tak například jídelníček klokánků krysích a králíkovitých nebo želv dlaždicovitých tvoří z velké části hlíva a žampióny.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní