Reintrodukce orlosupů proběhla úspěšně

Novinky u zvířat

15. 06. 2010


V neděli 13. června 2010

Tři mláďata dostala šanci začít nový život ve švýcarských Alpách. Evropské zoologické zahrady jejich vypuštěním přispívají k rozmnožení kdysi téměř vyhubeného dravce ve volné přírodě. 
 

Vypouštění orlosupů probíhalo na základě doporučení koordinátora chovu ptáků Dr. Hanse Freye v oblasti chráněného území Calfeisenthal v jihovýchodním Švýcarsku. Na místo se sjeli chovatelé, ochránci přírody a nadšenci z České Republiky, Španělska, Rakouska, Německa a Švýcarska, aby spojili tři mláďata orlosupa bradatého a společně je umístili do hnízdní niky na skalní římse ve výšce 2000 m. n. m.

Nakládání orlosupů do přepravních beden. Foto © Antonín Vaidl

 

„Mláďata orlosupů bradatých se vysazují na umělé hnízdní niky v páru nebo v trojici proto, aby se lépe socializovala,“ vysvětluje Antonín Vaidl, kurátor ptáků Zoo Praha. Tentokrát se sešla trojice ptáků z Čech, ze španělské chovné stanice Centre de Fauna Vallcalent a ze Zoo Goldau ve Švýcarsku.
 

A právě Zoo Goldau se stalo výchozím místem pro letošní reintrodukci orlosupů bradatých. Chovatelé s ptáky se sem sjeli už ve středu 9. června. „Po převozu jsme mláďata umístili do společné klidové voliéry v zázemí zoo, aby si na sebe zvykla a aklimatizovala se po náročné cestě. Následující den jsme jim odbarvili přesně určené ruční a loketní letky a nasadili kroužky, abychom je později mohli identifikovat,“ popisuje Vaidl průběh přípravy na reintrodukci. Výsledky testu DNA potvrdily, že mládě z Čech je samička. V Goldau dostala jméno Kira. Zbylá dvě mláďata jsou samci.

Mládě orlosupa 3 dny před vypuštěním. Foto © Antonín Vaidl

 

Vypouštění proběhlo v neděli 13. června. „Abychom se dostali k uměle vytvořenému hnízdu, museli jsme podstoupit několikahodinový výstup do hor za nepříznivého počasí. Mláďata nesli po celou dobu šerpové (pracovníci Swiss National Park) v přepravních boxech. Do hnízda schovaného ve skalní stěně jsme je umístili ve 13.45 hodin, hned poté jsme je nakrmili kousky králíka, dodává Antonín Vaidl.
 
Po vysazení zůstávají mláďata na hnízdě ještě zhruba 1 měsíc, než jsou plně schopná letu. Terénní pracovníci jim po tu dobu nosí potravu a sledují je 24 hodin denně. Po opuštění hnízda jsou mláďata i nadále dlouhodobě monitorována.
 
Podle údajů Mezinárodního svazu na ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN) se nyní ve volné přírodě vyskytuje asi 1.000 až 10.000 orlosupů bradatých. Program reintrodukce mláďat orlosupů odchovaných v lidské péči do alpské přírody trvá již od roku 1978 a významně přispívá k rozšiřování chovné základny. První páry sestavené z vypuštěných jedinců v minulých letech vyvádějí již první mláďata. Letos se vypustí do přírody celkem 14 mláďat - nejen ve Švýcarsku, ale i ve Francii, Rakousku a Itálii.

Reintrodukce orlosupů proběhla úspěšně


Zubří samice Prťka ze Zoo Praha (na fotografii uprostřed) v pořádku dorazila na Kavkaz, kde se má stát jednou ze zakladatelek nově obnovené populace zubrů. Foto: Thomas Macholz, WWF.

Samice zubra Prťka, narozená v Praze v září 2017, v pořádku dorazila do ázerbajdžánského národního parku Shahdag, kde bude vypuštěna do přírody. Zoo Praha se tak podílí na mezinárodním projektu, který má za...

Nakládka tří pelikánů bílých ze Zoo Praha určených pro St. James’s Park proběhla za velkého zájmu novinářů. Na snímku právě jednoho z pelikánů odnáší k dodávce kurátor chovu ptáků Antonín Vaidl. Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha.

Sun, Moon a Star, tři pelikáni bílí narození letos v únoru v Zoo Praha, už jsou v pořádku v Londýně. Jejich novým domovem se tak stane jezírko v královském St. James's Parku, na které je výhled z oken...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní