Mládě guerézy pláštíkové

Novinky u zvířat

01. 07. 2010


Po 24 letech se nám narodilo mládě guerézy pláštíkové!

Gueréza pláštíková s mládětem. Foto: Jiří TrojánekGueréza pláštíková s mládětem. Foto: Jiří TrojánekZoo Praha v minulosti chovala úspěšně guerézy pláštíkové ve starém pavilonu opic. Poslední mládě, 22. v pořadí, se zde narodilo v roce 1986. Pak byl chov přerušen.

K jeho obnovení došlo v expozici Vodní svět v roce 2005, kdy se zde zabydlela skupina čtyř gueréz z francouzských zoologických zahrad v Besanconu a Romagne.

Po několika letech testování vhodného managementu byli původní nechovní samci nahrazeni na konci roku 2009 mladým samcem Katangou ze zoo v Münsteru, který vytvořil se samicemi Lucií a Lomelou základ chovné skupiny.

Na konci minulého roku jsme pozorovali první páření. Mládě se narodilo 24. června a jeho matkou je samice Lomela. U samice Lucie očekáváme narození mláděte ještě v letošním roce.

Pro guerézu pláštíkovou je vedena Evropská plemenná kniha, je v ní registrováno téměř 300 žijících jedinců.

Hrabáči dostávají oblíbené moučné červy pro zpestření občas do tohoto míče. Na snímku oslavenec Draco. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Moc děkujeme všem, kdo nakupujete Stravenky pro zvířata! Hrabáčům kapským jste jich hodně objednali včera, v den 12. narozenin samce Draca – zvolili jste tedy ten...

Čerstvě napadaný sníh si užívají nejen děti, ale také mnohá zvířata v zoo. Takto například vypadala první letošní sněhová nadílka u pand červených, vlků eurasijských, koní Převalského a vyder severoamerických.
Přihlášení k newsletteru