Odchod hrocha Tomíka

Novinky u zvířat

28. 06. 2010


Zpráva ze středy 23. června 2010

Samec hrocha, který se narodil před čtyřmi lety v Zoo Praha, zvládl transport do francouzské zoologické zahrady Bassin d´Arcachon. Jeho odchod ze Zoo Praha by měl přispět k rozmnožování stávajícího chovného páru.

Tomík před cestou do Francie (c) Jiří TrojánekTomík před cestou do Francie (c) Jiří Trojánek

Tomík před cestou do Francie © Jiří Trojánek

Čtyřletý hroch Tomík vyrůstal od narození se svými rodiči – legendárním samcem Slávkem a samicí Maruškou. Nyní už ale dosáhl hmotnosti více než 800 kg a věku, kdy by se měl osamostatnit. Rozhodli jsme se proto přemístit Tomíka do francouzské zoologické zahrady Bassin d´Arcachon.

"Transport hrocha je pro Zoo Praha událostí, neboť v evropských zoo panuje přetlak mladých hroších samců a silná konkurence o uvolněná místa. Cílem tohoto přesunu je obnovit v příštím roce u chovného páru reprodukci tak, aby se případné mládě narodilo už do nově vystaveného pavilonu hrochů v severní části zoologické zahrady," uvedl Pavel Brandl, kurátor savců Zoo Praha.

Přítomnost Tomíka v Zoo Praha bránila dalšímu rozmnožování chovného páru - odchov v přítomnosti staršího mláděte je v podmínkách stávajícího pavilonu prakticky nemožný. Aby nedošlo k porodu v nevyhovujících podmínkách, užívá samice Maruška antikoncepční tablety. Problematický by se v brzké budoucnosti stal i vztah samce Slávka a jeho syna Tomíka - dva dospělí hroší samci spolu nemohou bezkonfliktně sdílet jeden výběh.

Již koncem minulého týdne jsme z Francie dostali zprávu: "Tomík se má dobře - transport zvládl bez problémů a už si užívá svého nového výběhu."

Tomík se narodil v Zoo Praha 21. dubna 2006. Jeho rodiči jsou: legendární Slávek - třiapůltunový samec narozený v Praze, pamětník velké povodně z roku 2002, kterou přežil v prvním patře na galerii pavilonu velkých savců; a samice Maruška, narozená v Ostravě.

Odchod hrocha Tomíka


Volavka císařská patří k nejohroženějším ptákům planety. Na území Bhútánu žije necelých třicet jedinců. Autor: Royal Society for the Protection of Nature Bhutan

Zoo Praha pomáhá v Bhútánském království zachránit kriticky ohroženou volavku císařskou. V celém areálu výskytu této velké volavky přežívá již méně než šedesát jedinců, z toho polovina právě v Bhútánu. I tam ji však...

Dvouletá samice Prixi je potomkem samce Tipita a samice Boženky. Oba její rodiče mohou návštěvníci pozorovat ve výběhu zubrů evropských v horní části Zoo Praha. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

Dvouletá samice zubra evropského Prixi dnes odcestovala do německého Tierparku Berlin, kde se po několik měsíců bude připravovat na dlouhou cestu do ázerbájdžánského národního parku Shahdag, kam bude přepravena v rámci...
Přihlášení k newsletteru