Úhyn kondora

Novinky u zvířat

09. 01. 2009


Jeden z nejstarších obyvatel pražské zoo uhynul

Samice kondora krocanovitého uhynula (byla utracena) dne 7. 1. 2009 po 44 letech, 3 měsících a 10 dnech života v Zoo Praha. Patřila mezi dvě nejdéle v současnosti chovaná zvířata v zoo.
Samice měla dlouholetý zdravotní problém, na jedno oko neviděla v důsledku nezhoubného nádoru; dle makroskopické pitvy byla příčinou jeho stavu atrofie pravé mozkové hemisféry provázená osteofytem (kostním výrůstkem) na vnitřní straně lebky. Změna na pravém oku nebyla nádorového původu, ale jednalo se o glaukom, čili zelený zákal, a následnou degeneraci sítnice.
Do Prahy se dostala v rámci čilého styku se Zoo Havana, který nastal po krizi v Zátoce sviní a trval několik let.
Zásilka 12 kondorů přibyla do zoo dne 25. 9. 1964. Po karanténě (Praha byla tehdy karanténní stanicí pro ostatní českosloveské zahrady) v zoo zůstali do dalšího chovu 4 jedinci, po 4 ptácích dostaly zoologické zahrady v Plzni a Ústí n/L.
Z našich kondorů jeden později odešel do Zoo Brno a jeden uhynul roku 1971. Zbylí dva ptáci vytvořili pár, který nebyl v chovu příliš úspěšný.
Samice pravidelně snášela, ale vejce jsme nalézali dříve či později rozbité. Všechna mláďata tak byla odchována po odebrání vajec, jejich inkubaci v líhni a umělém vykrmení mláďat. První mládě se vylíhlo 16. 4. 1987 - 10 let po první snůšce, poslední mládě jsme odchovali roku 1999. Samice nesla vejce naposledy roku 2001.
V pražské zoo nyní zůstává poslední mohykán z původního transportu, samec z páru.

Dalším srovnatelně starým ptákem v zoo je plameňák kubánský, který do Prahy přišel také prostřednictvím Zoo Havana roku 1965.

Veteránkou je i slonice Gulab - letošní jubilantka, která oslaví své padesáté narozeniny (v Praze je od roku 1966).

Kondor krocanovitýKondor krocanovitý
Kondor krocanovitý


Na Ostrově lemurů v Zoo Praha je po dlouhé době k vidění mládě lemura kata, které v úterý 16. dubna porodila pětiletá samice Anka. Mládě přišlo na svět kolem poledne a zatím se vyvíjí dobře.

Zatím nejmladší člen stáda žiraf severních núbijských v Zoo Praha už má jméno – Matyáš. Dvouměsíčního samečka pokřtili nejvyšší český herec Pavel Šimčík a mistr světa v rychlostní kanoistice, olympijský...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní