První seznámení Slávka a Marušky 16.1.2003

Novinky u zvířat

03. 02. 2004


Když Slávek během povodně osiřel, očividně se necítil dobře. Proto jsme k němu sháněli nevěstu co nejrychleji a na konec se to podařilo. V listopadu 2002 dorazila do pražské zoo tříletá hrošice Maruška narozená v ostravské zoologické zahradě. Putovala hned do pavilonu, ale do samostatné ubikace. Mezitím se pilně pracovalo na nezbytných technických úpravách, které by umožnily pustit hrochy k sobě.

Konečně nastalo pondělí, 13. ledna 2003, a dopoledne byla akce zahájena. Pro lepší představu: Slávkův bazén je větší a při pohledu z návštěvnické chodby vlevo, ještě dál vlevo má „svou souš“. Naopak bydliště Marušky s menším bazénem se nachází zcela vpravo a mezi nimi je další stáj. Vše lze propojovat či oddělovat posuvnými ocelovými dveřmi nebo průchodu zvířat brání masivní kovové kůly.

Nejprve chovatelé zavřeli Slávka v jeho stáji a Marušku pustili až ke kovovým vratům. Nenechala se pobízet, proběhla svou částí a s velkým cákáním malým bazénem. Samou netrpělivostí si přibouchla vrátka, ale nakonec prošla jen částečně otevřenými vraty a dostala se až do Slávkova velkého bazénu.  Spokojeně se potopila v předním levém rohu. Když chovatelé vpustili Slávka, byl zřejmě přítomností samičky zaražený. Pomalu šel do vody a váhavě ji očichával. Chvíli byl klid a pak mu zřejmě došlo, že má ve svém území vetřelce. S hrozivě otevřenou tlamou na Marušku zaútočil. Ta si naštěstí dobře pamatovala, kudy do bazénu vešla, a jakmile Slávek povolil sevření, rychle utekla. Obrovitý Slávek prostrčil dveřmi jen hlavu, ale na opětovné dorážení Marušky odpovídal hrozbou a zjevnou snahou kousnout. Hrošice utrpěla nějaký ten povrchový šrám a jedno hlubší kousnutí do břicha, ale hroši mají nejen silnou vrstvu škáry, vaziva a tuku pod poměrně tenkou pokožkou, ale i značnou regenerační schopnost.

První seznámení se tedy příliš nepovedlo. Slávek dal jasně najevo, že je ve svém území pánem. Pro ten den tedy pokusy o sblížení skončily, budou však jistě pokračovat co nejdříve, aby si oba, Slávek i Maruška, vyjasnili své postavení a definitivně se rozhodli, zda se vůbec snesou – stejně jako v přírodě.


Starší mládě samice Lilly už si zvědavě prohlíží své okolí a občas se snaží podle slov chovatelů i hmatem zkoumat předměty v expozici. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

V expozičním celku Vodní svět a opičí ostrovy mohou v těchto dnech návštěvníci pozorovat nedávno narozená mláďata kotulů veverovitých. Kotulí skupina v Zoo Praha tak nyní čítá již patnáct členů.

Samec Pat se v Zoo Praha stal otcem čtyř mláďat: samečků Akima a Flina a také dvojčat, která přišla na svět letos. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

Dnes dopoledne uhynul v Zoo Praha samec pandy červené Pat. Bylo mu 14 let a tři měsíce.
Přihlášení k newsletteru