Křtiny manulů

Novinky u zvířat

06. 08. 2004


V sobotu 7. srpna v 10.00 hodin se v Zoo Praha uskuteční křtiny jednoho z nejvzácnějších odchovů v ČR – dvojčat manulů. Zvířata slavnostně pokřtí a poprvé tak představí veřejnosti náměstek primátora hl. m. Prahy a nový ministr pro místní rozvoj ing. Jiří Paroubek. Ing. Jiří Paroubek vybere v rámci křtin i jména pro obě mláďata.

Manul je asijský druh malé kočkovité šelmy pocházející z náhorních stepí, polopouští a skal v rozsáhlé oblasti od Íránu až k jižní části Sibiře. Starším názvem se označoval jako kočka stepní. Od ostatních divokých druhů malých koček se odlišuje zejména bohatou hustou srstí, která ho chrání před nízkými teplotami, jimž je vystaven po většinu života.

 

V České republice se dosud odchov těchto vzácných zvířat nepodařil nikde jinde než v Zoo Praha. Poprvé to bylo v loňském roce (5 mláďat), letošní dvojčata jsou tedy teprve druhým úspěšných odchovem manulů v této zemi. Dvojčata (samec a samička) se narodila 10. června a jsou dosud chována v zázemí. Manulům se v současné době buduje nová expozice v horní části zoo vedle výběhu tygrů ussurijských.

 

Ing. Jiří Paroubek je dlouholetým příznivcem pražské zoo. Nejenže se výrazně podílel na zajištění prostředků pro rychlou obnovu zoo po povodni z titulu své funkce náměstka primátora a člena Rady hl. m. Prahy, ale od roku 2001 je také jako soukromá osoba pravidelným sponzorem zahrady. V zoo adoptoval jelena wapiti a pravidelně každý rok přispívá na chov tohoto statného severoamerického jelena.

 

Mláďata manulůMláďata manulů
Mláďata manulů


Starší mládě samice Lilly už si zvědavě prohlíží své okolí a občas se snaží podle slov chovatelů i hmatem zkoumat předměty v expozici. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

V expozičním celku Vodní svět a opičí ostrovy mohou v těchto dnech návštěvníci pozorovat nedávno narozená mláďata kotulů veverovitých. Kotulí skupina v Zoo Praha tak nyní čítá již patnáct členů.

Samec Pat se v Zoo Praha stal otcem čtyř mláďat: samečků Akima a Flina a také dvojčat, která přišla na svět letos. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

Dnes dopoledne uhynul v Zoo Praha samec pandy červené Pat. Bylo mu 14 let a tři měsíce.
Přihlášení k newsletteru