Leguáni

Novinky u zvířat

13. 04. 2006


Vylíhli se leguáni kubánští.

V Zoo Praha se vylíhla první letošní mláďata leguánů kubánských. Jedná se o v pořadí 73. až 79. pražské leguáně. Zoo Praha má dlouhou tradici v chovu těchto velmi vzácných a přísně chráněných ještěrů a je držitelem mezinárodní plemenné knihy pro tento druh. První mláďata se vylíhla v roce 1993 a byla to vůbec první mláďata v historii evropských zoo. V roce 1996 se podařilo rozmnožit druhou a v roce 2003 již třetí generaci leguánů kubánských.

Současná mláďata jsou v řízeném chovu velmi cenná, protože jsou potomky zvířat zcela nepříbuzných s původní pražskou linií. Vejce se vylíhla po inkubaci trvající 75 dní v inkubátoru, nastaveném na 31 °C. Mláďata měří kolem 30 cm a váží 40–50 g. Zhruba týden budou trávit ze žloutkového váčku a pak se začnou živit pampeliškou a jinými jarními bylinami. Rostlinnou stravu jednou týdně obohatí saranče, švábi a cvrčci.


V Rákosově pavilonu je již k vidění i hnízdní aktivita. Materiál do budek si nosí například aratingové andští, místa ke stavbě hnízd hledají i papoušci mniší (na snímku). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Život v Rákosově pavilonu pro vzácné papoušky se – po třech týdnech od otevření – ustálil; spokojení jsou jak jeho ptačí obyvatelé, tak návštěvníci. U některých ptačích druhů je již k vidění hnízdní aktivita,...

Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní