Medojed

Novinky u zvířat

03. 05. 2007


Jak už jsme vás informovali, 29. 4. se narodilo mládě medojeda.

Byl proto uzavřen pavilon Afrika zblízka, který je již opět přístupný, ovšem expozice, kde nyní samice pečuje o své mládě, je ještě dočasně zakrytá.

 

Je to již třetí vrh v pražské zoo - předchozí byly v letech 2004 a 2005, celkem byla odchována 3 mláďata - dva samci a jedna samice. První odchov vyhrál v soutěži sdružení Česká Zoo první cenu o nejlepší odchovek roku 2004 v kategorii savci.

Doposud se medojedy podařilo odchovat v pouze následujících zoo: Bekesbourne (Howletts), Hyderabaad, Tel Aviv, San Diego.

Jen San Diego a Bekesbourne odchovaly mláďata více než jednou (Bekesbourne 1973 a 1975, San Diego 1999 a 2006), obě zahrady po dvou mláďatech.

Naše dosavadní odchovy jsme umístili do zoologických zahrad v Ramat Gan (Israel) a Edinburgu.

Úspěšnými rodiči jsou samec Čert a samice Káča, kteří do pražské zoo přišli v roce 2001 z Tanzánie, a jak se zdá, v pavilonu Afrika zblízka jim to svědčí.

Mládě se rodí nevidomé, pouze řídce ochmýřené, samostatně pohyblivé je okolo šestého týdne věku, úplnou nezávislost na matce získává až okolo jednoho roku věku. Otec se na výchově nijak nepodílí, naopak je od matky s mládětem oddělen.

Medojed (Mellivora capensis) je kunovitá šelma, žijící v Africe, v přírodě má jen málo nepřátel, jeho silnou a tuhou kůží neproniknou zuby jedovatých hadů, natož žihadla včel, jejichž hnízda rozhrabává při mlsání medu. Váží mezi 7 až 13 kg, březost trvá 7 měsíců a rodí se jedno až 4 mláďata.


Na Ostrově lemurů v Zoo Praha je po dlouhé době k vidění mládě lemura kata, které v úterý 16. dubna porodila pětiletá samice Anka. Mládě přišlo na svět kolem poledne a zatím se vyvíjí dobře.

Zatím nejmladší člen stáda žiraf severních núbijských v Zoo Praha už má jméno – Matyáš. Dvouměsíčního samečka pokřtili nejvyšší český herec Pavel Šimčík a mistr světa v rychlostní kanoistice, olympijský...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní