Gorily - stav 6. 8. ve 12.00

Novinky u zvířat

06. 08. 2007


Zdravotní stav Kijivu se lepší.

Zdravotní stav gorilí samice Kijivu se stále zlepšuje. Opět kojí své mládě Tatu a je pohromadě s celou gorilí skupinou.

V průběhu noci z neděle na pondělí se zdravotní stav gorilí samice Kijivu nadále zlepšoval. Kijivu byla se svým dvouměsíčním mládětem oddělena od ostatní skupiny, několikrát své mládě kojila a sama pila.

Ráno již Kijivu i ostatní gorily projevovaly zvýšenou nervozitu ze vzájemného oddělení. Zoo se proto rozhodla skupinu znovu spojit a vrátit režim v pavilonu do normálu, na který jsou gorily zvyklé. To zvyšuje předpoklad, že se gorily uklidní a Kijivu začne v zaběhnutém režimu opět pravidelně přijímat potravu, pít i kojit. Před spojením skupiny byly Kijivu znovu aplikovány léky, konkrétně antibiotika, lék Depotocyn pro podporu tvorby mateřského mléka a Antistresor.

Skupina byla spojena v 10.30 a na gorilách pohromadě byla znát zjevná úleva ze shledání. Gorily byly vzápětí nakrmeny a Kijivu poprvé přijímala potravu se zjevnou chutí. Tatu má zatím u sebe Shinda. V současné době všechny gorily v klidu odpočívají.

Bude-li se situace i nadále vyvíjet podobně příznivě, bude pavilon znovu otevřen pro veřejnost již zítra. Podmínkou je stabilizovaný režim kojení mláděte, který předpokládáme v odpoledních hodinách.

Příčina střevní koliky Kijivu by měla být známa zítra nebo pozítří po obdržení výsledků laboratorního vyšetření trusu samice.

Dění v pražském pavilonu goril je možné i nadále nepřetržitě sledovat na internetových stránkách rozhlasové stanice Český rozhlas Leonardo.




Maxim je ve svých 28 letech dospělým slonem. Kly se pyšní v případě slonů indických pouze samci. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Na trase mezi Prahou a Ostravou včera v obou směrech putovali sloni. Několikatunové samce slonů indických si mezi sebou vyměnily tamní zoologické zahrady. Ze slezské metropole do hlavního města přicestoval 28letý Maxim, naopak z...

Finální prohlídka orlosupa bradatého ze Zoo Praha před jeho umístěním na umělé hnízdo ve volné přírodě Španělska. Foto Vulture Conservation Foundation

Mládě orlosupa bradatého, které se v Zoo Praha vylíhlo letos v březnu, bylo vypuštěno do volné přírody. Mladá samice bude brzy kroužit nad pohořím Sierra Nevada ve španělské Andalusii. Tamní kolegové z nadace na ochranu supů...




Přihlášení k newsletteru