Zoo Praha získala nejohroženější jeřáby na světě

Novinky u zvířat

Alena Maděrová  |  30. 03. 2023


Dva samce jeřábů bílých mohou návštěvníci v Zoo Praha spatřit od minulého týdne. Zahrada tak nově láká nejen na unikátně zbarvená mláďata tohoto jediného kriticky ohroženého zástupce svého rodu, ale i na největší kolekci jeřábů v Česku.

Zoo Praha získala dva samce kriticky ohrožených jeřábů bílých. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha Zoo Praha získala dva samce kriticky ohrožených jeřábů bílých. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

„Dva mladí samci dorazili do Zoo Praha z německého ptačího parku Walsrode na doporučení Evropského koordinátora chovu (EEP). Výhledově by je také měly doplnit samice, se kterými vytvoří chovné páry,“ nastiňuje plány chovu kurátor ptáků Antonín Vaidl.

Zoo Praha se tak nově může pochlubit největší kolekcí jeřábů v republice, nejvzácnější ze všech sedmi druhů mohou návštěvníci spatřit v první venkovní voliéře expozičního celku Ptačích mokřadů. Jeřába bílého od jeho „pražských“ příbuzných – jeřábů bělošíjích, laločnatých, mandžuských, panenských, popelavých a rajských – odlišuje jeho zcela jednoduchý sněhobílý šat s černými letkami na křídlech a červenými znaky na neopeřených nohou a obličeji.

„Bezmála roční mláďata jsou však dosud místy světle hnědá, do sněhobílého šatu by měla postupně ‚prokvést‘ po dosáhnutí druhého roku věku. Návštěvníkům se tak nabízí zcela unikátní možnost spatřit tento vzácný druh v mladistvé podobě,“ zve do Zoo Praha Vaidl.

Pohlavně jeřábi dospějí v sedmi letech, v lidské péči se pak dožívají okolo šedesáti. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Pohlavně jeřábi dospějí v sedmi letech, v lidské péči se pak dožívají okolo šedesáti.
Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Jeřáb bílý hnízdí na Sibiři v oblasti dolního toku řeky Ob a v tundře Jakutska poblíž vodních zdrojů, na které je vázán. Pro zdejší původní obyvatele, zejména Jakuty, je posvátným ptákem, spojovaným se šamanskými rituály. V současnosti se však jeho počty v přírodě pohybují okolo tří až čtyř tisíc jedinců.

Klíčovou hrozbou pro tento druh je vysychání mokřadů na zimovištích v důsledku odklánění a přehrazování vodních toků. Ohrožuje jej také rozšiřování lidského osídlení zapříčiňující vyrušování na hnízdištích, případná otrava pesticidy využívaných v zemědělství a v neposlední řadě rybolov. Proto byl již v roce 1988 zařazen na Červený seznam IUCN, kde se nyní jako jediný z jeřábů nachází v kategorii kriticky ohrožených druhů.

Kurátor ptáků Antonín Vaidl při transportu jeřábů bílých do expozice Ptačích mokřadů v dolní části areálu. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Kurátor ptáků Antonín Vaidl při transportu jeřábů bílých do expozice Ptačích mokřadů v dolní části areálu.
Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

 

 

 


V Rezervaci Dja se letos narodilo už druhé gorilí mládě! Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

Svého pátého potomka přivedla na svět samice gorily nížinné Kijivu v pátek 12. dubna po půl jedné v noci. Mládě začalo krátce po porodu pít a zkušená matka o něj velmi dobře pečuje. 

Mládě rybožravé sovy ketupy Pelovy je ve věku tří měsíců dobře pozorovatelné ve voliéře u Pavilonu tučňáků. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Zoo Praha právě odchovává mládě rybožravé sovy ketupy Pelovy. Vylíhlo se zde na začátku letošního roku a po počátečních výkyvech v hmotnosti i občasné neochotě přijímat potravu je nyní ptáče vitální a prospívá. Zoo Praha...
Přihlášení k newsletteru