Melounův čas se naplnil

Novinky u zvířat

Zoo Praha  |  22. 06. 2022


Samec lachtana jihoafrického Meloun dnes došel na konec své cesty… V pokročilém věku 20 let byl vzhledem ke špatnému zdravotnímu stavu uspán veterinářem.

Foto: Archiv Zoo Praha Foto: Archiv Zoo Praha

Lachtaní samec Meloun, syn proslulého Gastona, byl díky své hravé, učenlivé a dobrácké povaze dlouhá léta miláčkem návštěvníků Zoo Praha. „Meloun byl hodný, výjimečně klidný a velice přátelský,vzpomíná na svého svěřence vrchní chovatel Jakub Mezei.

Několik posledních týdnů však Meloun dělal chovatelům a veterinářům velké starosti. Nejprve se léčil s klostridiovou infekcí zažívacího ústrojí, byl v horší kondici, a navíc RTG vyšetření v jeho žaludku odhalilo i přítomnost různě velkých kamínků. „Uvažovali jsme o jejich vybavení pomocí endoskopu v celkové anestézii. Nález jsme konzultovali s kolegy ze zahraničí – z Německa a Švédska. Nakonec jsme od anestézie upustili, kamínky se ukázaly jako zástupný problém,“ vysvětluje veterinář Zoo Praha Roman Vodička. „Vyšetřením krve jsme zjistili selhávání jater a ledvin. Přistoupili jsme k infuzní terapii, odpovídající medikaci a snažili jsme se jeho stav zlepšit.“

Bohužel komplikujícími faktory byl Melounův věk (20 let je u lachtanů horní hranice života), zpočátku snížený příjem potravy, který nakonec vyústil k odmítání jakýchkoliv ryb, a skutečnost, že u rybožravých zvířat dochází ke kumulaci cizorodých látek v tukové tkáni, ty se při hladovění uvolňují do těla a způsobují poškození jater, ledvin a mozku. „I u samic Julie a Báry jsme v tukové tkáni a dalších orgánech zjistili vysoké hodnoty cizorodých látek,“ dodává Vodička.

Dne 22. června 2022 v dopoledních hodinách jsme se rozhodli terapii ukončit a Melouna uspat, protože jeho stav se nadále zhoršoval a medikace nevedla ke kýženému zlepšení.

„S Melounem jsme byli všichni tři až do úplného konce,“ říká vrchní chovatel Jakub Mezei i za své kolegy. „Zanechal tu po sobě tříletého syna Edu, který u nás zůstane a už teď převzal místo vůdce harému.“

Meloun byl otcem celkem pěti mláďat a v Zoo Praha se 13. června dožil přesně dvaceti let. Vzpomínat na něj budeme jako na jednu z ikon Zoo Praha.


Nakládání Duni do letadla v Santanderu. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Dnes ráno započala cesta gorily nížinné Duni – dcery slavné Moji – ze španělského Cabárcena do Zoo Praha. Tam se stane součástí nové chovné skupiny, kterou povede samec Kisumu.

Kisumu v Zoo Schmiding. Fotografie pořízené již v Praze vzhledem k podmínkám karantény prozatím poskytnout nemůžeme. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Dnes v 1.05 ráno vyběhl z přepravního boxu do zázemí nového pavilonu goril samec Kisumu. Jeho přeprava z rakouské Zoo Schmiding, kde žil doposud, trvala pět hodin.
Přihlášení k newsletteru