Melounův čas se naplnil

Novinky u zvířat

Zoo Praha  |  22. 06. 2022


Samec lachtana jihoafrického Meloun dnes došel na konec své cesty… V pokročilém věku 20 let byl vzhledem ke špatnému zdravotnímu stavu uspán veterinářem.

Foto: Archiv Zoo Praha Foto: Archiv Zoo Praha

Lachtaní samec Meloun, syn proslulého Gastona, byl díky své hravé, učenlivé a dobrácké povaze dlouhá léta miláčkem návštěvníků Zoo Praha. „Meloun byl hodný, výjimečně klidný a velice přátelský,vzpomíná na svého svěřence vrchní chovatel Jakub Mezei.

Několik posledních týdnů však Meloun dělal chovatelům a veterinářům velké starosti. Nejprve se léčil s klostridiovou infekcí zažívacího ústrojí, byl v horší kondici, a navíc RTG vyšetření v jeho žaludku odhalilo i přítomnost různě velkých kamínků. „Uvažovali jsme o jejich vybavení pomocí endoskopu v celkové anestézii. Nález jsme konzultovali s kolegy ze zahraničí – z Německa a Švédska. Nakonec jsme od anestézie upustili, kamínky se ukázaly jako zástupný problém,“ vysvětluje veterinář Zoo Praha Roman Vodička. „Vyšetřením krve jsme zjistili selhávání jater a ledvin. Přistoupili jsme k infuzní terapii, odpovídající medikaci a snažili jsme se jeho stav zlepšit.“

Bohužel komplikujícími faktory byl Melounův věk (20 let je u lachtanů horní hranice života), zpočátku snížený příjem potravy, který nakonec vyústil k odmítání jakýchkoliv ryb, a skutečnost, že u rybožravých zvířat dochází ke kumulaci cizorodých látek v tukové tkáni, ty se při hladovění uvolňují do těla a způsobují poškození jater, ledvin a mozku. „I u samic Julie a Báry jsme v tukové tkáni a dalších orgánech zjistili vysoké hodnoty cizorodých látek,“ dodává Vodička.

Dne 22. června 2022 v dopoledních hodinách jsme se rozhodli terapii ukončit a Melouna uspat, protože jeho stav se nadále zhoršoval a medikace nevedla ke kýženému zlepšení.

„S Melounem jsme byli všichni tři až do úplného konce,“ říká vrchní chovatel Jakub Mezei i za své kolegy. „Zanechal tu po sobě tříletého syna Edu, který u nás zůstane a už teď převzal místo vůdce harému.“

Meloun byl otcem celkem pěti mláďat a v Zoo Praha se 13. června dožil přesně dvaceti let. Vzpomínat na něj budeme jako na jednu z ikon Zoo Praha.


Foto: Archiv Zoo Praha

Samec lachtana jihoafrického Meloun dnes došel na konec své cesty… V pokročilém věku 20 let byl vzhledem ke špatnému zdravotnímu stavu uspán veterinářem.

Guerézy pláštíkové bedlivě prozkoumaly veškeré prvky venkovního výběhu. Foto Oliver Le Que, Zoo Praha

Guerézy pláštíkové zkoušejí travnatý výběh, kočkodani Brazzovi zkoumají vnitřní expozici – zabydlovaní jednotlivých obyvatel nového pavilonu goril v Zoo Praha je v plném proudu.
Přihlášení k newsletteru