Koně Převalského se na Dívčích hradech prohání v nové sestavě

Novinky u zvířat

Alena Maděrová  |  08. 04. 2022


O další koně Převalského a hříbata se rozroste stádo na Dívčích hradech. Zoo Praha zde nyní na jaře vypustila valacha Nepomuka a klisnu Veredu. Naopak dosavadní obyvatelky Khamiina a Lana se přestěhovaly na chovnou stanici do Dolního Dobřejova, aby se mohly spářit s hřebcem. Obě klisny se nicméně časem do ohrady vrátí, aby zde porodily hříbata.

Zoo Praha vypustila na Dívčích hradech dva nové koně Převalského. Na snímku zleva klisna Vereda a valach Nepomuk. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha Zoo Praha vypustila na Dívčích hradech dva nové koně Převalského. Na snímku zleva klisna Vereda a valach Nepomuk. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

„Jedná se o krok k trvalému rozšíření stáda. Až obě odvezené klisny zabřeznou, vrátíme je zpět, možná ještě spolu s další klisnou. Na Dívčích hradech tak výhledově bude šest až sedm dospělých koní – a po čase snad i dvě hříbata. Je to spletité, ale současně jde o nejlepší způsob, jak zde mít převaláky v přiměřeném počtu,“ vysvětluje obměnu kurátorka kopytníků Barbora Dobiášová.

Návrat čtyřleté klisny Khamiiny a pětileté Lany je plánován po připuštění hřebcem. K tomu dojde pravděpodobně na konci června poté, co s ním budou na období říje spojeny. V ohradě na Dívčích hradech je vystřídali téměř třináctiletý valach Nepomuk a bezmála pětiletá klisna Vereda. Doplnili stávající členky stáda tříletou Xicaru a čtyřletou Gruhne. Jednotlivé klisny byly vybrány tak, aby pro budoucí reprodukci byla zaručena co největší genetická pestrost skupiny.

„Pro kombinaci stáda s kastrovaným hřebcem jsme se rozhodli, aby nedošlo k synchronnímu zabřeznutí všech klisen a měli tak dostatek času na vhodné umístění narozených hříbat. Téměř třináctiletý valach Nepomuk je již ozkoušený ve skupině klisen v Dolním Dobřejově, klisny si hlídá a je přiměřeně dominantní, a tak ve stádě plní potřebnou roli hřebce,“ vysvětluje volbu valacha Dobiášová.

Noví obyvatelé zde zůstanou již natrvalo, rozšíří spolu s plánovanými hříbaty stádo a pomohou tak s vypásáním téměř dvacetihektarového výběhu. Přirozené spásání travin přispívá k návratu zdejšího původního společenstva rostlin a živočichů.

Vypuštění valacha Nepomuka, který ve stádě zastane roli hřebce. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

Nynější obyvatelé Dívčích hradů

Nepomuk je valach, který na Dívčích hradech plní roli hřebce. Narodil se v květnu 2009 ve Slatiňanech, odkud o rok později odjel do Dolního Dobřejova. Nepomuk byl vypuštěn na Dívčích hradech nyní na jaře.

Vereda se narodila v Praze v květnu 2017. Jejím otcem je hřebec Len, který je potomkem klisny Orlicy III – posledního odchyceného koně Převalského ve volné přírodě. Na Dívčích hradech byla Vereda vypuštěna spolu s Nepomukem.

Gruhne pochází z belgické Reserve d'Animaux Sauvage, kde se narodila v červenci 2017 a odkud o dva roky později odcestovala do chovné stanice Zoo Praha v Dolním Dobřejově. Klisna Gruhne byla vypuštěna loni v dubnu spolu s Xicarou, Lanou a Khamiinou.

Xicara se narodila přímo v Zoo Praha, a to v červenci roku 2018. Na Dívčích hradech byla vypuštěna loni v dubnu.

Všichni aktuální členové stáda Dívčích hradech. Na fotografii zleva klisny Gruhne, Xicara, Vereda a valach Nepomuk. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha 


Foto: Archiv Zoo Praha

Samec lachtana jihoafrického Meloun dnes došel na konec své cesty… V pokročilém věku 20 let byl vzhledem ke špatnému zdravotnímu stavu uspán veterinářem.

Guerézy pláštíkové bedlivě prozkoumaly veškeré prvky venkovního výběhu. Foto Oliver Le Que, Zoo Praha

Guerézy pláštíkové zkoušejí travnatý výběh, kočkodani Brazzovi zkoumají vnitřní expozici – zabydlovaní jednotlivých obyvatel nového pavilonu goril v Zoo Praha je v plném proudu.
Přihlášení k newsletteru