Barevný podzim v Zoo Praha láká návštěvníky i zvířata

Novinky u zvířat

Lucie Dosedělová  |  04. 11. 2021


Spadané listí jako enrichment pro zvířata i pochoutka pro zpestření jejich jídelníčku. Zoo Praha zve návštěvníky na podzimní procházku po areálu. Právě v těchto dnech mohou pozorovat při hře s listím hlavně primáty, klokany rudokrké a obrovské či pandy červené.

Podzim je ideálním obdobím pro návštěvu Zoo Praha. Hry s listím mohou návštěvníci pozorovat například u gueréz pláštíkových, které v něm hledají potravu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Podzim je ideálním obdobím pro návštěvu Zoo Praha. Hry s listím mohou návštěvníci pozorovat například u gueréz pláštíkových, které v něm hledají potravu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Chladnější počasí totiž mnohým zvířatům nevadí, některým vyloženě svědčí. Většina zvířat, i ta ze subtropických či tropických oblastí, vzhledem k dlouhodobé aklimatizaci dobře snášejí pobyt venku a aktivní jsou i na podzim. Návštěvníky v tomto období čeká velmi zábavná podívaná například v expozici Vodní svět a opičí ostrovy.

„Využíváme spadané listí jako zajímavý enrichment například pro chápany či lemury. Listí jim shrabeme na hromadu a ukryjeme do ní jejich krmnou dávku, která se skládá z kousků ovoce, zeleniny nebo sušenek pro listožravce. Zvířata se zabaví a nakrmí současně – do listí skáčou, běhají v něm a přetahují se o ukořistěnou potravu,“ popisuje vrchní chovatel primátů Martin Vojáček.

I orangutani sumaterští s oblibou hledají v kupkách podzimního listí oříšky, které jim chovatelé připraví. Téměř roční samec Kawi navíc rád listí ochutnává. Ve venkovním výběhu můžete celou skupinu nejlépe pozorovat mezi jednou a půl třetí odpoledne.

„U klokanů rudokrkých a obrovských si nemusíme příliš dělat starosti s úklidem listí ze stromů ve výběhu. Javorové i habrové listí jim velmi chutná a je také ozvláštněním jejich jídelníčku,“ uvádí chovatel Darwinova kráteru David Vala.

Ve výběhu poblíž hlavního vchodu mohou návštěvníci stále častěji během dne pozorovat čtyřměsíční dvojčata pandy červené spolu s jejich matkou Regicou. Chladnější počasí těmto vysokohorským savcům rozhodně nevadí.

Samičce pandy červené Regice podzimní chlad nevadí, a tak ji můžete pozorovat i s mláďaty ve výběhu poblíž hlavního vchodu do zoo během celého dne. Autor: Oliver Le Que, Zoo PrahaSamičce pandy červené Regice podzimní chlad nevadí, a tak ji můžete pozorovat i s mláďaty ve výběhu poblíž hlavního vchodu do zoo během celého dne. Autor: Oliver Le Que, Zoo Praha


Pro slony jsou větve spíše zpestřením než krmivem. Největší radost z větví měla sloní samička Lakuna. Foto Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Bizoni, zubři, urzoni a sloni dnes v pražské zoo zažili druhé Vánoce. Dostali totiž již tradičně větve z jednadvacet metrů vysokého smrku, který na Staroměstském náměstí dokresloval od začátku prosince vánoční atmosféru.

Mládě želvy tuniské, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Želva tuniská neboli želva žlutohnědá tuniská je severoafrický poddruh želvy žlutohnědé. Je zařazena v nejpřísnější kategorii ochrany CITES A.
Přihlášení k newsletteru