Mládě bodlinatky turecké dostalo spoustu komplimentů

Novinky u zvířat

Helena Petáková  |  30. 10. 2020


„Ušátko, krásná kukadla, myšulí mimčo, roztomilouš, modelka, myši jsou nejlepší“ – i takové reakce provázely zveřejnění fotografie mláděte bodlinatky turecké na Facebooku Zoo Praha. Jsme rádi, že se vám líbí!

Zhruba desetidenní mládě bodlinatky turecké konečně zapózovalo fotografovi! :-) V expozici Afrika zblízka žije ve větší skupině dospělých jedinců i mláďat podobného věku. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Zhruba desetidenní mládě bodlinatky turecké konečně zapózovalo fotografovi! :-) V expozici Afrika zblízka žije ve větší skupině dospělých jedinců i mláďat podobného věku. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

„Bodlinatkám tureckým se v jejich expozici daří, mláďata mají pravidelně a za běžných podmínek je návštěvníci můžou sledovat, jak hezky skotačí,“ říká chovatelka Markéta Holečková.

Samice bodlinatek tureckých jsou březí pět až šest týdnů a rodí obvykle tři až pět potomků. Aktuálně je ve skupině sedm mláďat podobného věku, v jakém je malá bodlinatka na snímku. Na rozdíl od jiných myších mláďat jsou bodlinatky již při narození osrstěné, poměrně veliké, dovedou se aktivně pohybovat a následovat matku. Na péči o mláďata se podílejí i jiné samice. 

Tento druh bodlinatky obývá pouze několikakilometrový pás na jihovýchodním pobřeží Turecka, kde nastal v posledních letech intenzivní rozvoj turistické infrastruktury, panují proto obavy o její budoucnost. Do evropských zoo se tato bodlinatka dostala prostřednictvím jediné březí samice, odchycené v přírodě. Později se podařilo získat z přírody i další jedince, takže se genetická základna rozšířila. V Zoo Praha žijí v pavilonu Afrika zblízka.

Chcete podpořit chov bodlinatek tureckých v Zoo Praha? Můžete je sponzorovat libovolnou částkou od 100 Kč výš nebo adoptovat za 1000 Kč na rok.


U goril byly s výjimkou Richarda výsledky negativní. Jen v případě Ajabua (na snímku vlevo) nejsou prozatím k dispozici. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Jak jsme informovali ve čtvrtek, testování prováděné ze vzorků trusu ukázalo, že tři zvířata jsou pozitivní na covid-19. Šlo o lvy indické Jamvana a Suchi a gorilího samce Richard. Jejich příznaky byly mírné, projevovaly se u lvů...

Matce mláděte říkají chovatelé jednoduše Paní Kuskusová. Na snímku právě dostává fík, který je součástí krmné dávky těchto plodožravců. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Když o sobě mládě kuskusa pozemního dalo loni v srpnu poprvé vědět, bylo velké asi jako fazole. Od té doby udělalo velké pokroky, vyrostlo, opustilo vak a už také víme, že jde o samečka.
Přihlášení k newsletteru