Mládě bodlinatky turecké dostalo spoustu komplimentů

Novinky u zvířat

Helena Petáková  |  30. 10. 2020


„Ušátko, krásná kukadla, myšulí mimčo, roztomilouš, modelka, myši jsou nejlepší“ – i takové reakce provázely zveřejnění fotografie mláděte bodlinatky turecké na Facebooku Zoo Praha. Jsme rádi, že se vám líbí!

Zhruba desetidenní mládě bodlinatky turecké konečně zapózovalo fotografovi! :-) V expozici Afrika zblízka žije ve větší skupině dospělých jedinců i mláďat podobného věku. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Zhruba desetidenní mládě bodlinatky turecké konečně zapózovalo fotografovi! :-) V expozici Afrika zblízka žije ve větší skupině dospělých jedinců i mláďat podobného věku. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

„Bodlinatkám tureckým se v jejich expozici daří, mláďata mají pravidelně a za běžných podmínek je návštěvníci můžou sledovat, jak hezky skotačí,“ říká chovatelka Markéta Holečková.

Samice bodlinatek tureckých jsou březí pět až šest týdnů a rodí obvykle tři až pět potomků. Aktuálně je ve skupině sedm mláďat podobného věku, v jakém je malá bodlinatka na snímku. Na rozdíl od jiných myších mláďat jsou bodlinatky již při narození osrstěné, poměrně veliké, dovedou se aktivně pohybovat a následovat matku. Na péči o mláďata se podílejí i jiné samice. 

Tento druh bodlinatky obývá pouze několikakilometrový pás na jihovýchodním pobřeží Turecka, kde nastal v posledních letech intenzivní rozvoj turistické infrastruktury, panují proto obavy o její budoucnost. Do evropských zoo se tato bodlinatka dostala prostřednictvím jediné březí samice, odchycené v přírodě. Později se podařilo získat z přírody i další jedince, takže se genetická základna rozšířila. V Zoo Praha žijí v pavilonu Afrika zblízka.

Chcete podpořit chov bodlinatek tureckých v Zoo Praha? Můžete je sponzorovat libovolnou částkou od 100 Kč výš nebo adoptovat za 1000 Kč na rok.


Zhruba desetidenní mládě bodlinatky turecké konečně zapózovalo fotografovi! :-) V expozici Afrika zblízka žije ve větší skupině dospělých jedinců i mláďat podobného věku. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

„Ušátko, krásná kukadla, myšulí mimčo, roztomilouš, modelka, myši jsou nejlepší“ – i takové reakce provázely zveřejnění fotografie mláděte bodlinatky turecké na Facebooku Zoo Praha. Jsme rádi,...

Houbožravé želvy dlaždicovité jsou svým založením spíše konzervativní, takže k novince v podobě václavek byly nejprve nedůvěřivé. Rychle jim ale zachutnaly, a teď tomuto druhu houby dokonce dávají přednost před oblíbenou hlívou. Foto: Nataša Velenská, Zoo Praha

Houbařská vášeň typická pro český národ má své paralely i ve světě zvířat. Tak například jídelníček klokánků krysích a králíkovitých nebo želv dlaždicovitých tvoří z velké části hlíva a žampióny.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní