Nová žirafa přicestovala z Anglie a jmenuje se Nsia

Novinky u zvířat

Jana Myslivečková  |  13. 04. 2017


Ve středu 12. dubna přicestovala do pražské zoo nová samice žirafy severní núbijské (do září roku 2016 označované jako Rothschildovy). Dnes již byla spojena se stádem, se samcem Johanem se osobně seznámí až v průběhu jara. Návštěvníci tak mohou v pavilonu Africký dům vidět celkem deset žiraf, včetně loňského mláděte Anny.

Nová samice žirafy severní núbijské v novém domově, krátce po vyložení.  Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha. Nová samice žirafy severní núbijské v novém domově, krátce po vyložení. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Nová samice žirafy se jmenuje Nsia a pochází ze zoo v Marwellu, kde se před sedmi roky narodila. Zatím však nebyla zařazena do chovu, a protože pražský samec Johan je k ní geneticky vhodný, doporučil koordinátor chovu její přesun do Zoo Praha. „Nsia by spolu se samicí Farou a samcem Johanem měli do budoucna tvořit hlavní základ naší chovné skupiny núbijských severních žiraf,“ sdělil ředitel zoo Miroslav Bobek.

„Samice byla naložena v Marwellu v úterý 11. dubna brzy ráno a do pražské zoo dorazila ve středu 12. dubna v 15 hodin. Cestu dlouhou téměř 1500 kilometrů a přesun do stáje v novém domově zvládla bez problémů,“ popsala příchod nové žirafy kurátorka Barbora Dobiášová.

Krátce po vyložení se Nsia začala seznamovat se svými novými chovateli a potvrdila, že je to žirafa s velmi klidnou a přátelskou povahou, která ochotně spolupracuje. Dnes byla spojena s ostatními samicemi, které si jí očichaly a v úplném klidu přijaly mezi sebe. Nejvíce byla na Nsiu zvědavá samice Fara, která k nám přišla v roce 2009 ze Švýcarska. Nsiu mohou již návštěvníci vidět v pavilonu a v blízké době půjde se stádem také do venkovního výběhu.

V historii chovu žiraf severních núbijských v pražské zoo se narodilo za čtyřicet sedm let jeho historie 82 mláďat. Nsia je devátá samice, která přišla z jiné zoo, ostatní pocházely vždy z našeho chovu. Žirafy severní núbijské patří mezi nejvíce ohrožený poddruh žiraf. V přírodě žijí v oblasti Ugandy a v Keni. Jejich počty se zde odhadují kolem dvou a půl tisíce zvířat.

Nsia (na fotografii jde jako první) byla druhý den po příchodu spojena s ostatními samicemi, které ji přijaly bez problémů.  Foto Petr Hamerník, Zoo Praha


Klisna koně Převalského Gruhne a její dvoudenní hříbě na pražských Dívčích hradech. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Chov koní Převalského Zoo Praha zažívá nebývalý babyboom. Dnes se narodilo už třetí dubnové hříbě na pražských Dívčích hradech. Další hříbě dnes přišlo na svět také v chovné a aklimatizační stanici pro koně...

Selátka štětkounů afrických vynikají svými proužky, stejně jako je tomu v případě jiných druhů prasatovitých. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

Vůbec poprvé v historii Zoo Praha zde přišli na svět štětkouni afričtí. Celkem tři selátka těchto středoafrických pralesních prasat jsou k vidění v pavilonu Rezervace Dja. Osmiletá samice Jasna se o svá včera narozená mláďata...




Přihlášení k newsletteru