Mladí samci žiraf Tadeáš a Hynek odcestovali do Turecka

Novinky u zvířat

Jana Myslivečková  |  06. 12. 2016


V průběhu posledních dvou týdnů zrealizovala Zoo Praha náročný transport dvou mladých samců žiraf severních núbijských - Hynka a Tadeáše do turecké zoo Faruk Yalcin, členské zoo EAZA. Pro mladé žirafí samce není jednoduché najít nový domov, ale chovatelům se ho ve spolupráci s koordinátorem evropského chovného programu žiraf (EEP) podařilo najít. Vlastní transport se připravoval několik měsíců a vzhledem k tomu, že šlo o vývoz zvířat mimo Evropskou unii, byly přípravy náročné. Při vyřizování složité legislativy významně pomohla i Státní veterinární správa.

Tadeáš vyhlíží z přepravního přívěsu - krátce před odjezdem do nového domova. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Tadeáš vyhlíží z přepravního přívěsu - krátce před odjezdem do nového domova. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Převoz obou žirafích samců začal být plánován na jaře a poprvé byl logisticky i legislativně připraven již na začátek léta. Vzhledem k razantnímu vzestupu teplot jsme od něj ale raději upustili. Jako první teď opustil Zoo Praha v úterý 22. listopadu samec Tadeáš. Ten se narodil 30. 6. 2013 samici Noře, otcem obou samců je Johan. Tadeáš byl dopoledne naložen do vytápěného přepravního přívěsu a do Zoo Faruk Yalcin v turecké Darice dorazil ve čtvrtek v noci. Minulé pondělí ho následoval Hynek, který se narodil samici Dianě 2. 2. 2014. Hynkův transport proběhl z důvodu hladšího odbavení na tureckých hranicích rychleji, na místo dorazil již ve středu 30. listopadu ve 22 hodin. Dlouhou cestu absolvovala obě zvířata bez problémů a jsou v pořádku. V Zoo Faruk Yalcin budou žít ve skupině dalších samců.

Kromě náročné přípravy vlastního transportu přes 2 000 km dlouhé cesty, řešila zoo i složité legislativní záležitosti. Nový domov pro Hynka a Tadeáše v turecké Darice se nachází mimo Evropskou unii a tak bylo náročné zajistit všechna veterinární povolení potřebná k transportu vedoucím přes území několika států. S jejich vyřízením Zoo Praha významně pomohli úřední veterinární lékaři Městské veterinární správy v Praze a patří jim velké poděkování.

Podle posledních informací z Turecka se Hynkovi i Tadeášovi daří dobře a jejich původní i noví chovatelé mají radost, že vše proběhlo v pořádku.

Transport žiraf je náročný, i „pouhé“ přistavení přepravního přívěsu ke stáji vyžaduje sílu a koordinaci mnoha chovatelů. Foto: Václav Šilha, Zoo PrahaTransport žiraf je náročný, i „pouhé“ přistavení přepravního přívěsu ke stáji vyžaduje sílu a koordinaci mnoha chovatelů. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha


V expozici gueréz pláštíkových mohou návštěvníci Zoo Praha obdivovat další mládě. Benjamínek skupiny se narodil v pondělí ráno, jeho rodiči jsou Lucie a Katanga. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

V expozici gueréz pláštíkových mohou návštěvníci Zoo Praha obdivovat další mládě. Benjamínek skupiny se narodil v pondělí ráno, jeho rodiči jsou Lucie a Katanga a podle chovatelů si zatím vede dobře.

Po roce trpělivého odchovu Zoo Praha představuje vzácné dlouhokrčky rotiské. Návštěvníci je mohou obdivovat v prvním velkém akváriu ve vstupním rondelu Indonéské džungle. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Po roce trpělivého odchovu Zoo Praha představuje vzácné dlouhokrčky rotiské. Návštěvníci je mohou obdivovat v prvním velkém akváriu ve vstupním rondelu Indonéské džungle. Tyto zajímavé sladkovodní želvy obývají pouze nevelký...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní