Gorilí sameček Ajabu se začíná osamostatňovat

Novinky u zvířat

Hana Matoušů  |  24. 09. 2016


Narození gorilího samečka Ajabu patřilo bezesporu mezi největší letošní překvapení.  Jeho matka Shinda byla dlouhou dobu považována za neplodnou a dokonce ani o její březosti nikdo nevěděl. Narozený sameček dostal příznačné jméno – zázrak. Nyní už mu je pět měsíců, začíná pomalu prozkoumávat své okolí a navazovat kontakty s ostatními členy gorilí skupiny.

Kamba si malého Ajabu „půjčuje“ stále častěji. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Kamba si malého Ajabu „půjčuje“ stále častěji. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Matka Shinda začíná malého Ajabu pomalu pouštět ze zřetele a ten, poté co už má své první krůčky za sebou, prozkoumává svět kolem sebe. Nejčastěji tráví čas s Kambou a svým starším bratrem Nuruem. Kamba se v gorilí skupině zhostila role starostlivé tety. Tím, že se jí nepodařilo mít své vlastní potomky, nezahořkla, ale naopak projevuje velký zájem o všechna narozená mláďata. Nejinak je tomu v případě malého Ajabu.

Shinda si zpočátku svého potomka starostlivě hlídala, nyní ho však půjčuje i ostatním, nejčastěji právě Kambě. Ta ho několikrát denně „vozí“ na zádech a svoji spokojenost vyjadřuje mručením. Malý Ajabu se nejdříve cítil v její přítomnosti nesvůj, nyní si však zájem tetičky skutečně užívá. Často také tráví čas se svým bratrem Nuruem, který se o něj zajímá již od narození. Na to, aby si ho směl sám půjčit, musel ale chvíli počkat. Nyní už s malým Ajabem vesele dovádí a učí ho novým kouskům.

Ajabu také čím dál častěji sám prozkoumává své okolí a nezřídka komunikuje přes sklo s návštěvníky pavilonu. Stále je kojen, ale již začíná používat svoje zuby a společně s ostatními ochutnává pevnou stravu.

Malý Ajabu začíná prozkoumávat své okolí. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Malý Ajabu začíná prozkoumávat své okolí. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha


Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní