Daman stepní po třiceti letech opět v Zoo Praha

Novinky u zvířat

Hana Matoušů  |  11. 08. 2016


Nově můžete v expozici umístěné v pavilónu Afrika zblízka obdivovat trojici damanů stepních, které jsme získali z německého Bernburgu. Jedná se o druh, který je v evropských chovech relativně řídce zastoupen - v současnosti ho chová jen patnáct zoologických zahrad. Zajímavostí tohoto druhu je, že byť se jedná o zvíře menšího vzrůstu s váhou od 1,3 do 4, 5 kg, je nejbližším příbuzným největších suchozemských savců - slonů.

Daman stepní patří mezi nebližší příbuzné slonů. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha Daman stepní patří mezi nebližší příbuzné slonů. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

Damani stepní (Heterohyrax brucei) se v přirozeném prostředí vyskytují zejména ve východní Africe, izolované populace se pak nacházejí také v Angole a Kongu. Tam zpravidla žijí ve skalnatém prostředí obklopeném porosty akácií, které tvoří základ jejich jídelníčku. V pražské zoo byl tento druh chován v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století; tehdy se jednalo o skupinu jedinců dovezených z volné přírody.

Současnou tříčlennou skupinu damanů stepních, která je umístěna ve smíšené expozici s rodinou komby jižní, tvoří jeden tříletý samec a dvě dvouleté samice. Zvířata si na pobyt v nové expozici přivykají bez problémů. „Jejich adaptace probíhá bez komplikací, již začali fungovat jako skupina a potvrdili, že patří mezi okusovače - za čtrnáct dní svého pobytu se jim podařilo okousat velkou část výzdoby obývané expozice,“ prozrazuje na své svěřence kurátor Pavel Brandl.

Velkou zajímavostí tohoto druhu je, že patří do starobylé skupiny převážně afrických druhů zvířat Afrotheria, kam patří také sloni. Během oslav Mezinárodního dne slonů, které se konají v Zoo Praha již tento pátek 12.8., tedy můžete v pavilónu Afrika zblízka navštívit i nejbližší příbuzné našich oslavenců.

Daman stepní ve své nové expozici v pavilonu Afrika zblízka. Autor: Petr Hamerník, Zoo PrahaDaman stepní ve své nové expozici v pavilonu Afrika zblízka. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha


Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní