Návrat divokých koní 2016: Další čtyři klisny doletěly do Mongolska

Novinky u zvířat

Jana Myslivečková  |  18. 07. 2016


Po třiceti pěti hodinách náročné cesty vyběhly klisny Reweta, Heia, Heilige a Nara v noci z neděle na pondělí do aklimatizační ohrady v Přísně chráněné oblasti Gobi B. Zoo Praha tak ve spolupráci s Armádou ČR dopravila během šesti transportů z České republiky do Mongolska již dvacet tři koní Převalského. 

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek vypustil jako první klisnu Rewetu. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek vypustil jako první klisnu Rewetu. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Letošní transport čtyř klisen koně Převalského do Přísně chráněné oblasti Gobi B byl zahájen v Dolním Dobřejově v sobotu ráno. Jako první byla do transportní bedny v sedm hodin a čtyřicet sedm minut umístěna klisna Nara, jako poslední v devět hodin a dvacet devět minut klisna Heilige.  Z kbelského letiště armádní letoun CASA s koňmi na palubě odstartoval ve čtrnáct hodin a dvanáct minut našeho času. Let probíhal, až na dvouhodinové zpoždění při mezipřistání v Kazani, bez problémů a na nezpevněnou přistávací dráhu letiště v Bulgan Sumu přistála CASA v patnáct hodin a čtyřicet pět minut místního času.

Transportní bedny s koňmi byly přeloženy na nákladní auta a konvoj vyrazil na cestu do Gobi B. Do Takhin Talu přijela kolona za tmy, přesto byly klisny okamžitě vypuštěny do aklimatizační ohrady. Jako první Reweta, následovaly Heia a Heilige. Poslední vyběhla ve dvacet čtyři hodin a třicet minut místního času klisna Nara. Celý transport z Dolního Dobřejova až do Takhin Talu trval kolem třiceti pěti hodin. Všechny čtyři klisny ho přestály v pořádku, což potvrdila i jejich dnešní ranní kontrola. 

Zoo Praha sehrává významnou roli při záchraně koně Převalského, který z volné přírody vymizel koncem 60. let a v posledním čtvrtstoletí probíhá jeho reintrodukce. Zoo Praha vede jeho světovou plemennou knihu a od roku 2011 organizuje transporty do Mongolska. Během šesti transportů organizovaných ve spolupráci s Armádou ČR přepravila do Mongolska již dvacet tři koní Převalského. Dosud přepravení koně tam mají již patnáct potomků.

 O historii, reintrodukčních snahách či o chovu koní Převalského v pražské zoo najdete více informací na: www.zoopraha.cz/prevalaci a www.facebook.com/prevalaci.

 

Návrat divokých koní 2016


Jen krátce před úderem deváté hodiny, kdy se otevírají brány Zoo Praha pro návštěvníky, zavítala do svého výběhu i nová samice pandy červené jménem Regica. Z chorvatské zoologické zahrady dorazila do pražské zoo letos v...

Už je to půl roku, kdy se v Zoo Praha brzy po sobě narodily dvě malé sloní princezny. Obě slůňata Lakuna i Amalee velmi rychle rostou a přibývají na váze. Od svého narození se vytáhly obě o více než dvacet centimetrů a jejich...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní