Velemloci v Praze

Akce v Zoo Praha

Zoo Praha  |  28. 05. 2014


V sobotu 31. května otevřeme zbrusu nový pavilon Velemlokárium, ve kterém máte jedinečnou možnost obdivovat největší obojživelníky světa – velemloky čínské. Tento kriticky ohrožený druh může dorůstat délky až 1,5 m a vážit až 30kg.

Velemlok čínský. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha Velemlok čínský. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Unikátní expozice umožní pozorovat velemloky ve dvou světelných režimech (tedy „den“ a „noc“). Vždy od devíti hodin ráno bude ve Velemlokáriu denní světelný režim, který ve 14:00 přejde do režimu nočního, kdy jsou velemloci o poznání více aktivní. Pět svébytných nádrží je umístěno kaskádovitě v různých výškách tak, aby velemloci mohli uplatnit svou přirozenou potřebu putovat před rozmnožováním proti proudu, a zároveň návštěvníkům umožňují vidět velemloky ze všech možných úhlů. V nejmenší nádrži je navíc umístěna kamera, díky níž je možné prohlédnout si tyto výjimečné tvory opravdu zblízka.

Nejvýznamnějším a zároveň největším obyvatelem Velemlokária je samec Karlo. Domovem je v městském muzeu v Karlsruhe, a zatímco bude hostovat u nás, vybudují tam pro něj chovné zařízení. Další dva dospělé velemloky čínské se nám podařilo získat natrvalo. Jsou jimi samice Šmíca a samec Natali, kteří měří sto pět a sto třicet čtyři centimetry. Jako z vody nám rostou i mláďata, která k nám přišla před šestnácti měsíci a měřila od necelých dvaceti do třiceti centimetrů. Největší z nich má dnes již více než půl metru. Spolu s velemloky můžete v pavilonu obdivovat i další mimořádně zajímavé živočichy – chřestýšovce mangšanského, želvu dlaždicovitou a další.

Velemloci se stali zdrojem inspirace pro knihy Válka s Mloky jednoho z největších českých spisovatelů, Karla Čapka. Proto je naše Velemlokárium zároveň i poctou tomuto skvělému umělci a jeho dílu.

Program:

 • 11.00 - Zahájení slavnosti, vystoupení ředitele zoo Miroslava Bobka a kurátora plazů Petra Velenského
 • 11.15 - Proslov primátora Tomáše Hudečka a dalších hostů
 • 11.25 - Křest nového vydání knihy a CD Válka s Mloky s Jiřím Lábusem, četba ukázek z knihy
 • 11.35 - Přednáška Velemlok v dějinách i současnosti – RNDr. Ivan Rehák, Prof. Ivan Horáček, Doc. Daniel Frynta
 • 11.50 - Slavnostní přestřižení pásky Velemlokária
 • 14.00 - Vernisáž ojedinělé výstavy nejzajímavějších vydání knih Válka s Mloky a křest nového vydání legendárního komiksu Jana Štěpánka (Galerie Gočárovy domy)

Po celý den se mohou návštěvníci těšit na ukázky čínské kultury – od poslechu tradičních čínských nástrojů Pražské S‘- ču, přes ochutnávku čaje až po Lví tanec v podání kung-fu školy Petry Lorenzové.
V průběhu odpoledne bude probíhat maraton ve čtení Války s Mloky, kterého se může zúčastnit každý, kdo se přihlásí na emailu caltova@zoopraha.cz.
Od 15.30 hodin se pak ve Vzdělávacím centru Zoo Praha uskuteční pásmo odborných přednášek s názvem V hlavní roli velemlok.

Vzhledem k dopravnímu omezení na křižovatce ulic Trojská a Pod Lisem, souvisejícím s výstavbou tunelu Blanka, doporučujeme využít k cestě do zoo alternativní způsoby dopravy - parník, přívoz či cyklostezku. Více najdete zde.

Více o velemlocích a novém Velemlokáriu se můžete dozvědět z materiálu, který vznikl u příležitosti tiskové konference k otevření Velemlokária v Zoo Praha. Ke stažení na: ostatnidokumenty/Velemloci v Praze - PRESSKIT pro novináře.pdf


Proutěné hračky vyrábíme ve spolupráci s mělnickým košíkářem Petrem Králem.

Přijďte nám pomoct vyrábět hračky a další zábavné předměty pro zvířata. Uděláte tím radost sobě i jim! Stačí si zvolit termín a přihlásit se mailem.

V neděli 13. října proběhne v Zoo Praha oblíbené setkání milovníků želv. Součástí dne jsou zajímavé přednášky a chovatelská poradna.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní