Velemloci v Praze

Akce v Zoo Praha

Zoo Praha  |  31. 05. 2014


V sobotu 31. května 2014 jsme otevřeli zbrusu nový pavilon Velemlokárium, ve kterém máte jedinečnou možnost obdivovat největší obojživelníky světa – velemloky čínské. Tento kriticky ohrožený druh může dorůstat délky až 1,5 m a vážit až 30kg.

Velemlokárium, foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha Velemlokárium, foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Unikátní expozice umožňuje pozorovat velemloky ve dvou světelných režimech (tedy „den“ a „noc“). Vždy od devíti hodin ráno bude ve Velemlokáriu denní světelný režim, který ve 14:00 přejde do režimu nočního, kdy jsou velemloci o poznání více aktivní. Pět svébytných nádrží je umístěno kaskádovitě v různých výškách tak, aby velemloci mohli uplatnit svou přirozenou potřebu putovat před rozmnožováním proti proudu, a zároveň návštěvníkům umožňují vidět velemloky ze všech možných úhlů. V nejmenší nádrži je navíc umístěna kamera, díky níž je možné prohlédnout si tyto výjimečné tvory opravdu zblízka.

Velemlok čínský, foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaVelemlok čínský, foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Nejvýznamnějším a zároveň největším obyvatelem Velemlokária je samec Karlo. Domovem je v městském muzeu v Karlsruhe, a zatímco bude hostovat u nás, vybudují tam pro něj chovné zařízení. Další dva dospělé velemloky čínské se nám podařilo získat natrvalo. Jsou jimi samice Šmíca a samec Natali, kteří měří sto pět a sto třicet čtyři centimetry. Jako z vody nám rostou i mláďata, která k nám přišla před šestnácti měsíci a měřila od necelých dvaceti do třiceti centimetrů. Největší z nich má dnes již více než půl metru. Spolu s velemloky můžete v pavilonu obdivovat i další mimořádně zajímavé živočichy – chřestýšovce mangšanského, želvu dlaždicovitou a další.

Velemloci se stali zdrojem inspirace pro knihy Válka s Mloky jednoho z největších českých spisovatelů, Karla Čapka. Proto je naše Velemlokárium zároveň i poctou tomuto skvělému umělci a jeho dílu.

 


Pralesnička strašná Orange (Phyllobates terribilis Orange) je nejjedovatějším druhem žáby na světě. I ta je v Zoo Praha k vidění na výstavě Šípové žáby. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

Nejjedovatější, nejmenší, neuvěřitelně barevné... Návštěvníci Zoo Praha teď mají jedinečnou příležitost prohlédnout si hned třicet druhů pralesniček neboli šípových žab; mezi nimi ty nejjedovatější či nejmenší žáby...

Zoo Praha se při budování nové expozice pro psouny prériové inspirovala severoamerickou prérií, kde tito hlodavci žijí. To se promítlo na výsadbě kolem výběhu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Návštěvníci Zoo Praha mohou obdivovat psouny prériové v jejich nové a větší expozici, kterou pražská zoo slavnostně otevřela ve čtvrtek odpoledne. Za výběhem bizonů v horní části zoo se tak nabízí velmi zajímavá...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní