Velemloci v Praze

Akce v Zoo Praha

Zoo Praha  |  31. 05. 2014


V sobotu 31. května 2014 jsme otevřeli zbrusu nový pavilon Velemlokárium, ve kterém máte jedinečnou možnost obdivovat největší obojživelníky světa – velemloky čínské. Tento kriticky ohrožený druh může dorůstat délky až 1,5 m a vážit až 30kg.

Velemlokárium, foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha Velemlokárium, foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Unikátní expozice umožňuje pozorovat velemloky ve dvou světelných režimech (tedy „den“ a „noc“). Vždy od devíti hodin ráno bude ve Velemlokáriu denní světelný režim, který ve 14:00 přejde do režimu nočního, kdy jsou velemloci o poznání více aktivní. Pět svébytných nádrží je umístěno kaskádovitě v různých výškách tak, aby velemloci mohli uplatnit svou přirozenou potřebu putovat před rozmnožováním proti proudu, a zároveň návštěvníkům umožňují vidět velemloky ze všech možných úhlů. V nejmenší nádrži je navíc umístěna kamera, díky níž je možné prohlédnout si tyto výjimečné tvory opravdu zblízka.

Velemlok čínský, foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaVelemlok čínský, foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Nejvýznamnějším a zároveň největším obyvatelem Velemlokária je samec Karlo. Domovem je v městském muzeu v Karlsruhe, a zatímco bude hostovat u nás, vybudují tam pro něj chovné zařízení. Další dva dospělé velemloky čínské se nám podařilo získat natrvalo. Jsou jimi samice Šmíca a samec Natali, kteří měří sto pět a sto třicet čtyři centimetry. Jako z vody nám rostou i mláďata, která k nám přišla před šestnácti měsíci a měřila od necelých dvaceti do třiceti centimetrů. Největší z nich má dnes již více než půl metru. Spolu s velemloky můžete v pavilonu obdivovat i další mimořádně zajímavé živočichy – chřestýšovce mangšanského, želvu dlaždicovitou a další.

Velemloci se stali zdrojem inspirace pro knihy Válka s Mloky jednoho z největších českých spisovatelů, Karla Čapka. Proto je naše Velemlokárium zároveň i poctou tomuto skvělému umělci a jeho dílu.

 


Zebra bezhřívá Klea a její syn Kevin. Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Na sobotu 25. ledna chystáme oslavu Mezinárodního dne zeber. Pokud přijdete v zebřím oblečení či se zebří maskou a zapózujete pro společnou fotografii, získáte tematický dárek jako odměnu. Zároveň se můžete zapojit do...

Z proutí můžete vyrobit spoustu předmětů, které udělají radost například ledním medvědům. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Přijďte nám pomoct vyrábět hračky a další zábavné předměty pro zvířata. Uděláte tím radost sobě i jim! Stačí si zvolit termín a přihlásit se mailem.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní