Webová výstava: Převaláci na Dívčích hradech
Chov koní Převalského je jedním z nejdéle běžících záchranných programů Zoo Praha. Výběh na Dívčích hradech má však ještě jeden ochranářský záměr: obnovu původních stepních společenstev díky pastvě. Projekt, který je realizován s podporou Magistrátu hl. m. Prahy, přibližuje tato on-line výstava.
Převaláci na Dívčích hradech
Kousek divočiny v metropoli
Námět: Miroslav Bobek
Autor výstavy: Andran Abramjan
Autoři fotografií:
Petr Hamerník, Miroslav Bobek,
Marek Vojtíšek, Pavel Krásenský, Martin Hrazdíra, Andran Abramjan,
Martin Černý, Martin Pelánek, VOJTa Herout
Grafická úprava: Marek Václavík, Štěpán Kotrba
Vernisáž výstavy proběhla 6. srpna 2021 v Zoo Praha
Léto 2017. Jednotvárné pole na Dívčích hradech v Praze-Radlicích zdobí makety koní Převalského, druhu, který Zoo Praha úspěšně chová a pomáhá vracet do jeho mongolské domoviny, kde byl kdysi vyhuben. Zahajuje se zde projekt, jehož cílem není pouze „oživit“ papírové koně na travnaté pláni, ale díky jejich pastvě přivést zpět původní stepní flóru a faunu.
Foto: Petr Hamerník
Rozestavěný plot vytyčuje budoucí výběh a uzavírá do něj dva ze tří „remízků“ (jeden mimo záběr). Jde ve skutečnosti o zbytky německé protiletadlové obrany z 2. světové války. Však také Dívčí hrady byly odedávna strategickou lokalitou. Podle legendy o dívčí válce si ženy vybudovaly hradiště zde, naproti Vyšehradu, kde se naopak opevnili muži.
Foto: Martin Hrazdíra
Xicara (třetí zleva), Khamiina (druhá zprava) a Lana (na konci řady za Khamiinou) jsou tři ze čtyř klisen, které se přestěhují na Dívčí hrady. Zatím se však prohánějí se svým stádem v Chovné a aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově. Místní klima, kvůli němuž se oblasti přezdívá Česká Sibiř, je pro „převaláky“ ideální. Odtud jsou také transportováni do Mongolska.
Foto: Miroslav Bobek
Poté, co bylo dokončeno zázemí, vyhlídky s informačním systémem a všechny bezpečnostní prvky, byl 19. dubna 2021 areál konečně připraven uvítat čtveřici klisen. Zástupci médii sledují dění z velké vyhlídky, zatímco osm mužů přesouvá půltunový box s koněm. Celá akce přesunu koní z Dolního Dobřejova na Dívčí hrady zabrala pět hodin.
Foto: Miroslav Bobek
Khamiina se vydává vstříc novému prostředí. Na cestě z více než 80 km vzdáleného Dolního Dobřejova byli koně pod dozorem veterináře, který na třech kontrolních zastávkách průběžně dohlížel na jejich stav. Když probíhají transporty do Mongolska, stráví koně na cestě až 36 hodin a převáží je letouny Armády ČR.
Foto: Miroslav Bobek
Celá skupina pohromadě. Zleva Khamiina, Lana, Gruhne a Xicara. Lana a Gruhne si vzájemně pečují o srst, což je chování sloužící k utužení přátelských vztahů. Koně Převalského vytvářejí harémy sestávající z jednoho dospělého hřebce, dospělých klisen a hříbat. Stádo ovšem nevede hřebec, ale dominantní klisna. Ta rozhoduje o pohybu stáda a směru pastvy. V této skupině jí je Lana.
Foto: Petr Hamerník
Letecký snímek zachycuje pohled na výběh koní od severovýchodu. Areál má rozlohu téměř dvacet hektarů a kromě samotné pastviny je v něm několik ohrazených ploch s výsadbou původních stromů a keřů. V pravé části snímku lze vidět tři zarostlé ostrůvky – zbytky německých postů. Jižní okraj náhorní plošiny (vlevo nahoře) se svažuje do Prokopského údolí.
Foto: Miroslav Bobek
Koně sice mají dostatek pastvy, ale přesto dostávají jednou denně doplňkové granulované krmivo. Díky tomu se také učí chodit na manipulační dvorky, kde může v případě potřeby proběhnout veterinární ošetření. Ve výběhu je od hlavního plotu odděluje ještě vnitřní hrazení, aby nedocházelo k nežádoucímu krmení ze strany návštěvníků. Nevhodná strava může koně i zabít.
Foto: Petr Hamerník
Návštěvníci mohou pozorovat koně ze tří bezbariérových vyhlídek, z nichž jedna je vyvýšená, čímž poskytuje ojedinělý pohled nejen na samotné stádo, ale také na panorama Prahy. V čele skupiny běží čtyřletá klisna Gruhne, narozená v Belgii. Lana a Khamiina pocházejí ze zoo v Kolíně nad Rýnem a z Tierparku Berlín. Xicara (v popředí vpravo) se jako jediná narodila v Zoo Praha.
Foto: Petr Hamerník
Dívčí hrady se nacházejí na okraji Prokopského údolí, které tvoří nejzazší výběžek Českého krasu. Ten je významný především výskytem xerotermních (sucho- a teplomilných) druhů flóry a fauny. Řada z nich však z mnoha míst naší krajiny vymizela, zejména v důsledku zarůstání pastvin a stepí. Ve výběhu koní by však mohly některé z těchto druhů časem znovu nalézt útočiště.
Foto: Andran Abramjan
Vřetenuška pozdní (Zygaena laeta) se dříve vyskytovala na většině vhodných lokalit v ČR, dnes však žije jen v nejteplejších částech Čech a Moravy. Zde sedí na živné rostlině svých housenek, máčce ladní (Eryngium campestre). Ta je významnou nektaronosnou bylinou a patří mezi takzvané stepní běžce – uschlou část rostliny žene vítr po zemi, přičemž z ní vypadávají semena.
Foto: Marek Vojtíšek
Koniklec luční český (Pulsatilla pratensis subsp. bohemica) je středoevropským endemitem rozšířeným kromě Česka i na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Německu. U nás je silně ohrožený zarůstáním sušších otevřených stanovišť. Spásané stepní lokality mu tedy svědčí. V ČR má podobně jako řada dalších teplomilných druhů dvě ohniska výskytu: teplé oblasti Čech a jižní Moravu.
Foto: Pavel Krásenský
Noční motýli lišajové pryšcoví (Hyles euphorbiae) jsou druhem suchých a teplých stanovišť. Ještě ve 20. století bývali poměrně hojní. Obrat k průmyslovému zemědělství však jejich stavy snížil natolik, že jsou dnes uváděni v Červeném seznamu ČR jako ohrožený druh. Housenky (na snímku) mají výrazné varovné zbarvení – živí se jedovatými pryšci, a samy jsou proto jedovaté.
Foto: Marek Vojtíšek
I když se koně živí také výhonky dřevin, čímž zabraňují zarůstání stepi, je jejich hlavní potravou tráva. Jejím spásáním podporují rozrůstání kvetoucích bylin, které pak lákají četný hmyz a ten zas ptáky a další obratlovce. Na velké býložravce je tak přímo i nepřímo vázána celá řada druhů. V tomto případě kavka, která ze zad Xicary sbírá materiál na vystlání hnízda.
Foto: Petr Hamerník
Z ptáků otevřené krajiny lze na Dívčích hradech pozorovat například koroptve polní (Perdix perdix) či skřivany polní (Alauda arvensis). Řada druhů se zde zastaví během tahu a někteří se zdrží i déle, například bělořit šedý (Oenanthe oenanthe) – na fotografii. Dříve to byl celkem běžný druh sušších, kamenitých míst, který ustoupil v důsledku nedostatku hnízdních příležitostí. V Praze hnízdí jen občas.
Foto: Martin Pelánek
Ploskoroh pestrý (Libelloides macaronius), vzdálený příbuzný mravkolvů, patří k velkým vzácnostem naší přírody. V ČR se vyskytuje jen lokálně v Českém krasu a na jižní Moravě. Při troše štěstí na něj narazíme i v Prokopském údolí. Za slunečných dní poletuje nad stepí či lesostepí a ve vzduchu probíhají také jeho námluvy či lov kořisti. Je zařazen mezi kriticky ohrožené druhy.
Foto: Martin Černý
Modrásci patří k motýlům s fascinujícími ekologickými vazbami. Housenky mnoha druhů vylučují látky imitující pach mravenčích larev. Mravenci je tedy mohou odnést do mraveniště, kde motýl v bezpečí dokončí svůj vývoj. Na snímku modrásek vičencový (Polyommatus thersites), který v Praze před lety vyhynul a nedávno byl opětovně vysazen na Dívčích hradech.
Foto: Marek Vojtíšek
Pankrácké věže na protějším břehu Vltavy tvoří zejména při rozbřesku impozantní kulisu, která v kombinaci s koňmi evokuje střet přírody s civilizací. Dá se říct, že výjev ve zkratce shrnuje osud koní Převalského, které lidé v jejich domovině nejdřív vyhubili a nyní se je snaží opět navrátit. Je to dlouhá cesta a jednou ze zastávek na ní mohou být i Dívčí hrady.
Foto: Vojta Herout
ZOOPRAHA.CZ
Zvířata a expozice
- Lexikon zvířat
- Pomáháme jim přežít
- Kam v zoo
- Expozice mimo areál zoo
- Zoo v číslech
- Zvířecí osobnosti
- Zvířata se učí
Multimédia
Kontakt
- Zoologická zahrada hl. m. Prahy
U Trojského zámku 120/3
171 00 Praha 7
Tel.: +420 296 112 230
Datová schránka ID: es6fem5
e-mail: pr@zoopraha.cz
Press
Partneři Zoo Praha
Ostatní