Gorily v historii, současnosti a budoucnosti Zoo Praha

Akce v Zoo Praha

Zoo Praha  |  21. 10. 2021


Na sobotu 23. října jsme si pro vás připravili speciální program věnovaný chovu goril v Zoo Praha. Čekají na vás speciální komentovaná setkání u goril a bohatý doprovodný program. „Gorilí den“ si užijí také naše gorily – máme pro ně připravené překvapení v podobě enrichmentového prvku.

Samce Richarda a nejmladšího Ajaba jistě hravě poznáte. Rozeznáte však další členy naší gorilí skupiny? Přijďte v sobotu vyzkoušet, zda poznáte například samičku Kijivu. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha Samce Richarda a nejmladšího Ajaba jistě hravě poznáte. Rozeznáte však další členy naší gorilí skupiny? Přijďte v sobotu vyzkoušet, zda poznáte například samičku Kijivu. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

Cesta k novému pavilonu goril
V rámci sobotního programu vám přineseme ohlédnutí za chovem ve starých pavilonech, posun v chovu a úspěšnému odchovu v současném Pavilonu goril a výhled do blízké budoucnosti. Již příští rok se chystáme otevřít nový pavilon goril, který chovaným zvířatům i návštěvníkům poskytne ten nejvyšší standard. Během sobotního „gorilího dne“ se budete moci blíže seznámit s projektem pavilonu i s jeho ideovým pozadím.

Gorilí osobnosti
Poznáte jednotlivé členy naší gorilí skupiny? V sobotu vám zopakujeme „kdo je kdo“ a zavzpomínáme i na gorilí osobnosti z historie chovu goril nížinných v Zoo Praha.

Od krmení, přes enrichment až k Toulavému autobusu
Dozvíte se i něco z chovatelské praxe a jaké změny doznal přístup k primátům v průběhu času. V neposlední řadě vás seznámíme s tím, jak gorily pomáháme chránit v místech jejich přirozeného výskytu zejména v rámci projektu Toulavý autobus.

Časový harmonogram dne:

 • 10.30, 11.30, 12.30 a 13.30 Speciální komentovaná setkání u goril
 • 15.00 Komentované předání enrichemntového prvku gorilí rodině
 • 10.00 – 16.00 doprovodný program:
  - Titan byl první, aneb seznamte se s gorilími osobnostmi za celou dobu historie chovu. Dokážete podle fotek rozpoznat obličeje goril a určit, na kterém obrázku se nachází například Ajabu, Kamba či Richard? Pozorně si prohlédněte gorilí obličeje a zamyslete se, co mají společného s lidským obličejem.
  - Inteligence goril: Gorily patří mezi nejinteligentnější zvířata a jejich inteligenci je třeba neustále rozvíjet a dbát na to, aby se nenudily. K tomu slouží chovatelům nejrůznější hlavolamy. Dokážeš si poradit s hlavolamem stejně či lépe, než gorila?
  - Krmení je věda a krmné dávky pro zvířata v lidské péči se stále vyvíjí a přizpůsobují se potřebám daných druhů. Porovnejte krmnou dávku, která se dávala gorilám dříve a kterou dostávají gorily dnes.
  - Vývoj v chovu primátů jde stále kupředu a těmto novým poznatkům a standardům musí odpovídat samozřejmě i expozice pro dané druhy. Seznamte se podrobně s Novým pavilonem goril.
  - Navzdory skutečnosti, že lov ohrožených zvířat je ve většině afrických zemí zákonem zakázán, pytláctví je stále velmi rozšířeným způsobem obživy místních obyvatel. Pomozte našemu strážci spočítat všechna zvířata v pralese a odhalit pytláky, kteří je ohrožují.

První gorilou nížinnou v Zoo Praha byl sameček Titan, který zde byl od roku 1963. Foto: Archiv Zoo Praha  První gorilou nížinnou v Zoo Praha byl sameček Titan, který zde byl od roku 1963. Foto: Archiv Zoo Praha  


V pražské zoo už svítí vánoční strom. V neděli v podvečer jej rozsvítil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, který přivítal návštěvníky vánoční zdravicí. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

Vzrostlou kavkazskou jedli rozsvítil v neděli v podvečer ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Návštěvníci měli také možnost obdivovat betlém, do kterého letos přibyly dvě figury ledních medvědů, a model expozičního celku Arktidy.

Vánoční strom v Zoo Praha se rozsvítí v neděli po 17. hodině na Veselovského louce v dolní části areálu. Do betléma pod stromečkem letos přibyly nové figury ledních medvědů. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

V neděli 28. listopadu pražská zoo v 17.00 rozsvítí svůj vánoční strom – vzhledem k protiepidemickým opatřením letos ovšem bez hostů, bez koled, bez proslovů a rozhovorů a bez soutěží. 
Přihlášení k newsletteru