Káma byl první, a co bude dál? Pohled na chov orangutanů v Zoo Praha

Akce v Zoo Praha

Zoo Praha  |  22. 08. 2021


Nenechte si ujít zajímavou přednášku vrchního chovatele primátů Martina Vojáčka o orangutanech v Zoo Praha.

Káma, foto: Archiv Zoo Praha Káma, foto: Archiv Zoo Praha

Kdy: ve čtvrtek 2. září od 17 hodin (sraz zájemců je v 16.45 u hlavního vchodu do zoo), přednáška potrvá cca do 18.30
Kde: ve Vzdělávacím centru (kapacita 60–80 míst k sezení – dle aktuálních vládních nařízení)
Cena přednášky: 50 Kč/osoba (děti do tří let zdarma), vstupenky zakoupíte na pokladně

Káma

Káma se narodil 27. června 1971, jeho matka se však o něj nedokázala postarat, a tak byl odchován uměle. Pečovali o něj stálí chovatelé. První dny trávil v běžném dětském inkubátoru a později vyrůstal v prostředí karantény. Jeho pečovatelka Božena Gottfriedová ho vozila v kočárku na procházky. Jakmile začal sám lézt, chodil na „hřiště“ před budovou statku, kde měl svou vlastní prolézačku. Několik let se pohyboval v podstatě volně, než začal být natolik silný, že bylo zapotřebí ho přestěhovat do pavilonu opic. Jeho pečovatelé však za ním museli zpočátku denně chodit, aby mu nebylo smutno.

Jako dospělý dostal Káma partnerku – samičku Upitu. S ní se v roce 1999 stěhoval na přechodnou dobu do hodonínské zoo, protože starý pavilon byl určen k demolici. To již byla Upita březí a po několika měsících porodila zdravé mládě – samečka Filipa. Protože však měli chovatelé pochybnosti o zdárném průběhu odchovu, raději mládě odebrali a zpočátku o něj pečovali sami. Proto se samice dostala opět do říje a zabřezla neobvykle brzy. O rok později se Filipovi narodil sourozenec – opět sameček, který dostal jméno Pagy. Upita přijala i starší mládě zpět a v roce 2004 se kompletní rodina nastěhovala do zbrusu nového pavilonu Indonéská džungle v pražské zoo.

Ve středu 27. února 2013 Káma zemřel ve věku 41 let. Kámův zdravotní stav odpovídal jeho pokročilému věku. Jak ukázala pitva, příčinou smrti bylo selhání orgánů. Trpěl zejména chronickými změnami na játrech a ledvinách a rovněž chronickým zánětem žaludku.


Důležité upozornění:

Ve smyslu mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví z 30. 7. 2021 č. j. MZDR 14601/2021-22/MIN/KAN musejí všichni účastníci přednášky prokázat bezinfekčnost, a to negativním výsledkem PCR testu ne staršího 7 dnů nebo antigenního testu ne staršího 72 hodin, nebo potvrzením o prodělaném onemocnění covid v uplynulých 180 dnech, případně potvrzením o dokončeném očkování, kdy od druhé dávky vakcíny u dvoudávkového schématu nebo od prvé dávky vakcíny u jednodávkového schématu uplynulo alespoň 14 dnů.
V případě dítěte lze doklad o bezinfekčnosti nahradit čestným prohlášením jeho zákonného zástupce, že splňuje některou z výše uvedených podmínek. Toto opatření se nevztahuje na děti do 6 let. Všichni účastníci musejí mít respirátor nebo podobný prostředek, s výjimkou přenášejícího.


Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Využijte školního volna v posledním říjnovém týdnu a přijďte s rodinou do Zoo Praha! Čekají na vás podzimní procházky s průvodcem, komentovaná krmení a setkání u zvířat i oblíbené dýňové hody. Vaše děti můžete...

Samce Richarda a nejmladšího Ajaba jistě hravě poznáte. Rozeznáte však další členy naší gorilí skupiny? Přijďte v sobotu vyzkoušet, zda poznáte například samičku Kijivu.  Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

Na sobotu 23. října jsme si pro vás připravili speciální program věnovaný chovu goril v Zoo Praha. Čekají na vás speciální komentovaná setkání u goril a bohatý doprovodný program. „Gorilí den“ si užijí také naše gorily –...
Přihlášení k newsletteru