Kardinál Dominik Duka pomohl otevřít výstavu Heraldická zvířata očima dětí

Akce v Zoo Praha

Lenka Pastorčáková  |  26. 10. 2019


Od soboty je v Galerii Gočárovy domy v horní části Zoo Praha k vidění výstava Heraldická zvířata očima dětí. Během slavnostní vernisáže byli oceněni vítězové soutěže Nakresli zvíře ze znaku, a to za účasti arcibiskupa pražského J. Em. Dominika kardinála Duky OP, prezidentky hnutí „Na vlastních nohou“ – Stonožka Běly Gran Jensen či malíře Jana Sováka. Další ocenění budou udělena v Arcibiskupském paláci v Praze.

Malíř Jan Sovák (zleva), ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, prezidentka hnutí „Na vlastních nohou“ – Stonožka Běla Gran Jensen a kardinál Dominik Duka zahajují výstavu Heraldická zvířata v Zoo Praha. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Malíř Jan Sovák (zleva), ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, prezidentka hnutí „Na vlastních nohou“ – Stonožka Běla Gran Jensen a kardinál Dominik Duka zahajují výstavu Heraldická zvířata v Zoo Praha. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Soutěž na téma heraldická zvířata vyhlásilo ve spolupráci se Zoo Praha hnutí „Stonožka“, které pomáhá dětem po celém světě. V pražské zoo se tak shromáždilo od 80 škol celkem 2243 prací vyobrazujících lvy, orly, tygry a další exotická zvířata ze státních znaků či erbů. Díla pak vyhodnotila odborná porota a vybrala 131 z nich (z toho 16 vítězných), jež si mohou návštěvníci prohlédnout na výstavě, která potrvá do poloviny března.

S prvotním nápadem, který vedl až k výstavě, přišel kardinál Dominik Duka, když v prosinci 2018 během mše za hnutí „Stonožka“ v katedrále sv. Víta pronesl, že když je přítomen také ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, děti z hnutí „Stonožka“ by měly malovat heraldická zvířata.

„Při té bohoslužbě v první či druhé řadě seděl pan ředitel, a tak mě napadlo, že by opravdu asi stálo za to, aby si děti uvědomily vztah k přírodě, vztah nejen k domácím zvířatům, ale také k těm, která se vlastně stávají symbolikou na těch heraldických znacích, protože nám to ukazuje, že člověk dokáže v přírodě postupovat nejen jako jeden z těch, komu příroda patří, ale také jako ten, který má úctu k přírodě a k jejím živým tvorům. Takže to je důvod, proč jsme to takto zorganizovali,“ vysvětlil během vernisáže kardinál Dominik Duka.

Jedna z vítězek v kategorii dětí do sedmi let, šestiletá Vesna Kolesová z plzeňské Základní umělecké školy Jagellonská 14 se svým dílem, které uspělo v soutěži Nakresli zvíře ze znaku. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Děti navíc měly příležitost inspirovat se k tvorbě přímo v Zoo Praha v rámci speciálně připraveného programu. Nejprve na ně ve Vzdělávacím centru čekaly přednášky vedené odborníky z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, a to zaměřené na historii heraldiky, využití zvířat ve státních znacích, erbech či ve znacích a logách mnoha společností, pak si mohly vybraná zvířata, která se v heraldice využívají nejčastěji (např. lvy, orly, plazy či koně) prohlédnout rovnou v areálu zoo za doprovodu průvodců.

„Mile mě potěšil zájem školních tříd jak o tento program – zúčastnilo se jej asi 1500 dětí –, tak o samotnou účast v soutěži. Kromě kvantity je překvapivá i vysoká kvalita mnoha prací. Návštěvníci výstavy se rozhodně mají na co těšit,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Výstava Heraldická zvířata v Zoo Praha bude v Galerii Gočárovy domy k vidění do poloviny března. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Heraldická zvířata očima dětí / Nakresli zvíře ze znaku – Vítězové

1. kategorie (děti do 7 let)

 • Daniel Straka (7 let)
  Základní umělecká škola Terezie Brzkové, Plzeň
 • Elena Mrázová (6 let)
  Základní umělecká škola Jagellonská 14, Plzeň
 • Beata Jiroutová (6 let) – Christophe Pavel (6 let) – Lilian Bouřová (5 let)
  Mateřská škola s internátní péčí, Španělská 16, Praha
 • Vesna Kolesová (6 let)
  Základní umělecká škola Jagellonská 14, Plzeň

2. kategorie (děti od 8 do 11 let)

 • Nela Škuderová (8 let)
  Základní umělecká škola Terezie Brzkové, Plzeň
 • Julie Brejchová (8 let)
  Základní umělecká škola Bedřicha Smetany, Plzeň
 • Jan Vít (11 let)
  Základní škola profesora Švejcara, Mráčkova, Praha
 • Adina Kazecká (10 let)
  Základní umělecká škola Terezie Brzkové, Plzeň

3. kategorie (děti od 12 do 15 let)

 • Adéla Skýpalová (13 let)
  Základní škola Zubří
 • Réka Szabó (13 let)
  Základní umělecká škola Jaroslava Kvapila, Brno
 • Kateřina Bendová (12 let)
  Základní umělecká škola Jiráskova, Rokycany
 • Anna Vařeková (14 let)
  Soukromá základní umělecká škola „Škola pro radost“, Praha-Řeporyje

4. kategorie (děti od 16 do 18 let)

 • Natálie Sehnalová (17 let)
  Základní umělecká škola Dobruška
 • Erik Petr (18 let)
  Základní umělecká škola Dobruška
 • Jitka Jedličková (16 let)
  Základní umělecká škola Bedřicha Smetany, Plzeň
 • Barbora Stejskalová (16 let)
  Základní umělecká škola Jagellonská 14, Plzeň

Foto:Petr Hamerník, Zoo Praha

V pátek 8. a sobotu 9. prosince vás zveme na benefiční program na podporu ďáblů medvědovitých.

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Byli jste v uplynulém roce hodní? Pak se v úterý 5. 12. čerta v zoo bát nemusíte :-)
Přihlášení k newsletteru